Това ли е бъдещето на селското стопанство, японците ни удрят в земята
Общини, организации и компании в цялата страна работят по иновативни инициативи за интелигентно земеделие, за да постигнат този резултат
Намаляващата раждаемост и застаряващото население в Япония представляват сериозен проблем за селското стопанство на островната държава. Броят на ключовите селскостопански работници в частните земеделски предприятия е намалял с 394 000 (22,4 процента) от 2015 г. до 2020 г., от около 1,76 милиона на 1,36 милиона. Затова в страната готвят революционни методи, използващи информационни технологии, за да се борят с проблема.
Преброяването на селското и горското стопанство в Япония през 2020 г., публикувано от Министерството на земеделието, горите и рибарството, отбелязва, че от тези ключови селскостопански работници 69,6 процента са били на 65 или повече години, което показва 4,7-процентно увеличение на средната възраст на работниците над пет години, с по-малко млади работници като цяло.
Ясно е, че ако тази тенденция продължи, ще има рязък спад в капацитета за производство на храни в Япония и в международната конкурентоспособност на японския селскостопански износ, пише Newsweek.
Като такива, създаването на ефективни и високопроизводителни селскостопански системи и намаляването на нуждите от работна ръка за селскостопанска работа са от първостепенно значение в страната.
Общини, организации и компании в цялата страна работят по иновативни инициативи за интелигентно земеделие, за да постигнат този резултат. Единият е проект, осъществен от NTT AgriTechnology Corporation, японска компания, работеща за внедряване на съвременните информационни и комуникационни технологии (ИКТ) в областта на селското стопанство.
"Новобранци" в земеделието отглеждат висококачествени домати
Токийската фондация за развитие на селското, горското стопанство и рибарството и Nippon Telegraph and Telephone East Corporation (NTT East) създадоха тригодишен проект – наричан официално споразумение за сътрудничество за внедряване на авангардно земеделие с помощта на частни 5G — през 2020 г.
Целта му е да създаде базиран в Токио модел, който може да се използва за укрепване на бъдещето на японското селско стопанство. Частният 5G осигурява по-стабилна комуникация от публичния 5G и може по-добре да реагира на непосредствени проблеми с културите, които трябва да се решават редовно.
Проектът включваше създаване на оранжерии, оборудвани с 5G в град Чофу, префектура Токио, и използването им за отглеждане на домати. Използвани са също камери с ултрависока разделителна способност, смарт очила и други технологии.
Средата в оранжериите се управлява напълно автоматично със сензори, които измерват фактори като температурата и вътрешната концентрация на CO2, за да се оптимизира фотосинтезата на културите, уточнява Glasnews.bg.
Проектът вече е в своята трета година. Наканиши Масахиро, ръководител на проекти в отдела за корпоративно стратегическо планиране в NTT East и основен член на екипа, който създаде NTT AgriTechnology, споделя: „Работници без опит в земеделието успяха да отглеждат висококачествени домати с дистанционно обучение.
Ние сме дори имаше по-добри добиви от втората година нататък, така че резултатите бяха страхотни." Проектът също така успя да установи модел на местно производство за местна консумация, като доматите, произведени в тези оранжерии, се продават в град Чофу или се дават на местните начални училища.
NTT AgriTechnology в момента обмисля разпространението на тези технологии в чужбина, подкрепени с обучение как да ги използват. Наистина, тази базирана в Токио селскостопанска система може да бъде ключ към решаването не само на проблемите, пред които е изправен японският селскостопански свят, но и на глобалната хранителна криза.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
3 Коментара: