Той е на 11 г., хаква играчки и има компания за киберсигурност
„Всичко започна, когато създадох компанията ми Cybershaolin, която образова деца и възрастни за различни неща относно киберсигурността чрез темата за кунг-фу и бойните изкуства“, разказва момчето с ентусиазъм.
За да обясни понятията, Рубен използва видеа и игри, които сам разработва. А извън кибер света той е сръчен нинджа – момчето е най-младият човек в САЩ, който е получил черен колан по кунг-фу.
С помощта на баща си Ману Пол, който работи в сектора на компютърната сигурност, Рубен става звезда в технологичния свят и извън него, след като излага на показ пропуски в интелигентните устройства.
Неговото правило, което обяснява в презентациите си, е следното: „Винаги използвайте знанията си за киберсигурността за благото на човечеството“.
Звезда на киберсигурността
Преди няколко дни Рубен оставя редица експерти със зяпнала уста на конференция в Холандия, когато обяснява как е успял да хакне плюшено мече, свързано с интернет. И постига това неведнъж. Преди това го прави с управлявана от разстояние кола.
„Рубен имаше късмета да го приемат в общността на компютърната сигурност, още откакто беше на осем години“, пише Националният център за киберсигурност на Холандия на страницата си в интернет. Той го определя като „обещаваща звезда в компютърната сигурност“.
„Когато деца от цял свят започват да му пишат, да го питат дали може да им покаже какво е научил, той създава с помощта на родителите си и лидери в индустрията CyberShaolin, организация с идеална цел за образоване на децата относно опасностите от киберсигурността“.
Рубен беше един от поканените лектори на конференцията International One 2017 - събитие за киберсигурността в Хага, Холандия, което се състоя на 16 и 17 май. Младият хакер изнесе десетина беседи по различни теми – от хакването на Windows до кражбата на пароли, малуеър и социално инженерство с демонстрации на живо.
По време на последната конференция в холандския град Рубен свързва устройство Raspberry Pi (мини персонален компютър) с лаптопа си и успява да накара плюшеното си мече да записва звук и да включи светлините.
Как го постига? „Свързах играчката с приложение за мобилен телефон, използвайки Blouetooth, след което го свързах с облака, използвайки wi-fi на телефона. Потърсих мечето, намерих го и просто изпълних интерактивна команда“, разказва малкият гений пред ВВС.
Интернет на заплахите
Целта му е да демонстрира как интернет на нещата може да се превърне в „интернет на заплахите“, каза Рубен на конференцията. Преди време възникна полемика по тази тема във връзка с играчките, които могат да бъдат хаквани, например куклата Кайла, за която редица организации, защитаващи правата на потребителите, внесоха жалба през декември миналата година.
Куклата беше обвинена, че записва разговори и „шпионира децата“. Роботите iQue пък събирали информация по неоправдан начин.
„Тези играчки подлагат децата на трайно наблюдение и не са съобразени с никакви норми за защита на данните“, се казва в текста, който беше внесен във Федералната комисия по търговията на САЩ.
Според Рубен обаче проблемът е по-сериозен и е свързан с лесния достъп на хакерите до някои играчки. „Това е само един пример за това какво може да направи един чужд човек в къщата на друг човек. Външен човек може да свърже плюшеното мече и да запише и възпроизведе звука интерактивно, за да шпионира децата“, убеден е Рубен.
„Трябва да бъдем на сигурно място и да гарантираме, че нашите устройства не могат да бъдат хаквани като плюшено мече“, категоричен е той.
Последвайте ни
0 Коментара: