Китай, Бразилия или Индия - това са държавите, които Владимир Путин би счел за честни посредници в евентуални преговори за прекратяване на войната в Украйна, заяви руският президент в четвъртък, цитиран от европейската редакция на Politico.

Говорейки на панелна дискусия на руския Източен икономически форум във Владивосток, Путин беше попитан кои страни биха могли потенциално да ръководят мирните преговори с Украйна. "На първо място, Китайската народна република, Бразилия, Индия. Аз съм в контакт с моите партньори... ние имаме доверие един към друг", отбеляза Путин, цитиран от Фокус.

По-късно той добави: "Ако има желание Украйна да продължи преговорите, мога да го направя“.

Коментарите дойдоха, след като Киев посочи, че няма да участва в преки преговори с Русия, но работи за изграждането на коалиция от посредници, които да помогнат за прекратяване на войната. В Киев има надежда, че широка коалиция, включваща някои добре настроени към Русия страни, може да прокара мирната формула от 10 точки на украинския президент Володимир Зеленски и да накара Москва да прекрати военните действия.

Путин се появи на панела във Владивосток заедно с министър-председателя на Малайзия Ануар Ибрахим и китайския вицепрезидент Хан Джън.

Хан заяви по време на сесията, че "Китай се противопоставя на протекционизма, се противопоставя на опитите за прекъсване на веригите [на доставки], противопоставя се на въвеждането на едностранни санкции и засиления натиск“.

Междувременно Ануар по-рано похвали Путин за начина, по който ръководи икономическото развитие на Русия и обеща да задълбочи връзките със страната.

"Вие показахте своята решителност да можете да се справите с трудностите и да оцелеете и ние със сигурност ще се възползваме от този опит“, заяви Ануар в четвъртък на среща с Путин в кулоарите на форума.

Той също потвърди, че Малайзия има за цел да се присъедини към групата на нововъзникващите икономики БРИКС, като каза, че това "ще ни позволи да засилим отношенията си [с Русия], особено в областта на търговията“.

Първоначално създадено през 2009 г. за насърчаване на по-тесни връзки между Русия, Китай, Индия и Бразилия, партньорството сега се състои от девет члена, включително Иран, Египет, Южна Африка, Етиопия и ОАЕ. Саудитска Арабия посочи, че обмисля да се присъедини към групата, докато Малайзия и Азербайджан официално са кандидатствали.