Само преди три дни американският президент Доналд Тръмп обяви коя агресивна страна може да даде началото на Третата световна война. Малко по-късно нарочената държава му отвърна. Но темата за войната продължава.

Днес високопоставен експерт от ЦРУ заяви, че Китай води „тиха студена война“ срещу САЩ, използвайки всичките си ресурси, за да замени Америка като водещата сила на света. Според него Пекин не иска да води открита война, но настоящото му правителство работи по много фронтове да подкопае САЩ по начини, които са различни от добре документираните дейности с подобна насоченост, използвани от Русия. Това пише New York Times.

„Бих казал, че те това, което водят срещу нас е студена война“, заяви Майкъл Колинс, заместник-помощникдиректор на Центъра за мисиите на ЦРУ в Източна Азия, по време на форум, посветен на сигурността, провеждащ се в курорта Аспен в щата Колорадо.

Присъства загриженост за всеобхватните усилия на Китай да открадне бизнес тайните и високотехнологичните изследвания, провеждани в САЩ. 

Китайската армия се разраства и се модернизира, а САЩ, както и други нации, се оплакват от изграждането на военни постове на Китай на островите в Южнокитайско море.

„Бих казал, че това е Крим на Изтока“, коментира Колинс.

Думите му следват предупрежденията за издигането на Китай. Тревогата се появява, докато Вашингтон се нуждае от помощта на Китай за прекратяване на ядрената конфронтация със Северна Корея.

В сряда директорът на ФБР Кристофър Рей заяви, че Китай, от гледна точка на контраразузнаването, представлява най-широката и най-голяма заплаха, пред която е изправена Америка. Той допълни, че ФБР разследва икономически шпионаж във всичките 50 американски щата, който може да бъде проследен обратно до Китай.

Директорът на националното разузнаване Дан Коутс също предупреди за нарастващата китайска агресия. По-специално, според него, САЩ трябва да изпреварват усилията на Китай да краде бизнес тайните и академичните изследвания, уточнява Фокус.

Франклин Милър, бивш старши директор по въпросите на отбранителната политика и контрола върху въоръженията в Съвета за национална сигурност, заяви, че развитието на оръжията в Китай подчертава необходимостта с Пекин да се поддържат връзки. 

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!