Американският президент Доналд Тръмп заяви в петък, че "има голям шанс" САЩ да сключат споразумение с Мексико за сигурността по границите и миграцията. В същото време обаче, той отново предупреди, че митата от 5% ще влязат в сила следващата седмица, ако не бъде постигната сделка.

Тръмп посочи, че сделката може да включва и някои търговски елементи.

Той публикува коментарите в "Туитър", на път за САЩ от Европа.

Във Вашингтон преговарящите за САЩ и Мексико се срещнаха за три кръга преговори в петък преди крайния срок понеделник.

Сред основните въпроси е търговията със земеделски продукти. 

САЩ призоваха Мексико да блокира повече мигранти на южната си граница с Гватемала и да засили усилията си срещу организираната контрабанда, за да забави прехвърлянето на централноамериканците в САЩ.

"Това би означавало, че хората, влизащи в Мексико от Гватемала, Хондурас и Салвадор, няма да имат право да кандидатстват за убежище в САЩ. Ако няма сделка, президентът Тръмп е заплашил да наложи ескалиращи тарифи за Мексико.

От американското министерство на земеделието и Белият дом за момента не са коментирали изявлението на Тръмп.

Президентът на Мексико Андрес Мануел Лопес Обрадор заяви, че в петък сутринта остава оптимист, че може да бъде постигнато споразумение преди понеделник. Той отказа да каже дали неговото правителство е готово да приеме да стане сигурна трета страна, заявявайки, че това зависи от външния министър Марсело Ебрард и неговия преговарящ екип.

Той отново подчерта, че Мексико смята, че проблемът с миграцията трябва да бъде решен чрез справяне със социалните и икономическите проблеми в Централна Америка, като същевременно критикува подхода на Вашингтон."За съжаление въпросът с миграцията се смесва с търговията, а не трябва да бъде. Причините за миграционния хаос не се анализират, а само ефектите от него", каза той.

Демократите и републиканците с Конгресва заплашиха да блокират митата.

Припомняме, че Тръмп дойде на власт с обещанието да се справи с нелегалната миграция и престъпността чрез крайни мерки - строеж на стена по южната граница, което обтегна отношенията с Мексико и бе бойкотирано от демократите, заради което САЩ изпаднаха в шътдаун.