Туристи върнаха парче от Колизеума след ... 25 години

https://blitz.bg/svyat/turisti-varnaha-parche-ot-kolizeuma-sled-25-godini_news47508.html Blitz.bg

Двама турисити от американския щат Калифорния, посетили преди 25 години римския Колизеум, решили да спестят от парите за сувенири и просто отчупили парче от архитектурния паметник за спомен.

Четвърт век по-късно обаче ги загризала съвестта и решили да върнат “сувенира”, изпращайки го с колет заедно с бележка с извинения. “Трябваше да го направим доста по-рано”, пише в бележката. “Всеки път, когато разглеждах колекцията си от сувенири и пред очите ми попадаше това камъче, ме мъчеха угризения. През всички тези години си мислех, че ако всички посетители на този прекрасния паметник бяха отчупвали по парченце, там вече нямаше да има нищо. Това бе егоистична е необмислена постъпка”, се посочва още там. Водещи римски археолози приеха извинението. Ръководителят на туристическия отдел в областта Лацио, където се намира Рим, дори покани американците пак да дойдат. “Постъпката им показва, че посетителите на нашия град продължават да го ценят дори много години след посещението си”, каза Клаудио Манчини. Колизеумът е построен през І в. пр. Хр. и за древните римляни остава за дълги години основно място за зрелища. Там са се провеждали боеве между гладиатори и диви животни. На 7 юли 2007 г. Колизеумът бе признат за едно от седемте Нови чудеса на света. /Би Би Си
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай