Турция изпраща днес втори кораб за извършване на сондажи за петрол и газ край бреговете на Кипър. Очаква се това действие да увеличи напрежението, след като ЕС призова Анкара да прекрати "нелегалните сондажи". Предполага се, че в района около разделения остров има богати газови находища, което предизвика надпревара между Турция и Кипър, който също планира да увеличи проучвателните си дейности в Източното Средиземноморие.

Турски представители заявиха, че новият кораб е 229-метровата "Явуз", който преди това е сондирал във водите на няколко държави, включително Кения, Танзания и Малайзия, предаде БГНЕС. Във вторник Европейският съюз атакува Турция за плановете ѝ да сондира в Източното Средиземноморие, предупреждавайки, че подготвя "подходящи мерки" в отговор.


Призивът беше отправен, след като първият сондажен кораб на Турция "Фатих" започна да търси газ и петрол във водите, считани за част от изключителната икономическа зона на Кипър. Кипър е издал заповеди за арест на членовете на екипажа на "Фатих" и е обвинил кораба в нарушаване на суверенната територия на републиката.

Това предизвика гнева на турския президент Реджеп Тайип Ердоган. "Те очевидно ще арестуват персонала на нашите кораби. Ще се случи нещо лошо, ако го направите", каза той през уикенда. Той добави, че Турция няма да се откаже от търсенето на газ "в тези области, които са наши". Анкара твърди, че действията й са в съответствие с международното право и че тя сондира в своя континенталния шелф. Тя предостави лицензи за проучване на Turkish Petroleum през 2009 и 2012 г.

Турция се противопоставя на едностранните действия на проучвателните дейности от страна на члена на ЕС Кипър и твърди, че кипърските турци имат право на дял от офшорните ресурси на острова.