Турция с изненадващ ход, решението е ключово
Понастоящем в Либия са разположени общо около 3000 военни на Анкара
Турция непрекъснато разширява влиянието си в Либия чрез многостранен подход, който включва значително военно присъствие и амбициозни икономически проекти.
Това съобщава електронното издание на атинския ежедневник Kathimerini, цитиран от "Фокус".
Турските въоръжени сили са активно разположени в Либия от 2019 година насам, в резултат на меморандума за разбирателство между Турция и Либия. Този военен отпечатък съответства на дългосрочните стратегически цели на Анкара да увеличи влиянието си над северноафриканската държава.
Турските военни действат на различни места в Либия, включително в Центъра за съвместна сухопътна подготовка и учения в Таджура и в Центъра за специални сили в Ал-Хумс. Турските сили са разположени и в ключови военновъздушни бази като Al-Watiya, Misrata и Mitiga.
Понастоящем в Либия са разположени общо около 3000 турски военни, от които над 2000 войници от турските въоръжени сили и около 800 наемници (бивши турски командоси и служители на разузнаването – бел. ред.) от турската частна военна компания SADAT.
Освен това се смята, че на либийска територия действат до 50 турски разузнавачи (MIT).
Турция се фокусира предимно върху обучението на силите, лоялни на базираното в Триполи правителство на националното единство (GNU), ръководено от министър-председателя Абдул Хамид Дбейба.
Подкрепата на Анкара се разширява и до доставката на военно оборудване като безпилотни самолети Bayraktar TB-2, гаубици T-155 Firtina и системи за противовъздушна отбрана Hawk.
Анкара и присъствието й край либийския бряг
Анкара поддържа постоянно военноморско присъствие край либийския бряг, като два военни кораба патрулират във водите около Триполи.
Военноморските сили използват бази като пристанищата Abu Sitta и Sidi Bilal. Мрежата за логистична подкрепа се подсилва от около 280 товарни полета, извършвани от турски транспортни самолети C-130 и A400, които заобикалят гръцкото въздушно пространство, за да достигнат до Триполи.
Участието на Турция в Либия е продиктувано от по-широки икономически и политически амбиции. Либия е вторият по големина търговски партньор на Анкара в Африка, като годишният обем на търговията достига 4,5 милиарда долара.
Турските фирми активно се занимават с големи строителни проекти, включително новото летище в Триполи. Освен това неотдавнашно споразумение в областта на енергетиката има за цел да се използват значителните петролни резерви на Либия, които се оценяват на 48 милиарда барела.
Последвайте ни
Скоро и в Бг щот сме м ъ р ши не аз съм го казал апоетът
Гледай си живота не хората
Не гледаш ли какво правят турците със съседите си (крадат им петрола) , скоро ще го направят и с България . Не че вече не им плащаме по милион на ден (Боташ) и сме енергизависими от Турция (внасяме ток от Турция).
Турци,американци,руснаци,китайци и много други си гонят интереса. Нормално е. Но не е нормално нашите управляващи да седят и чакат от Брюксел да ни отпуснат някакви трохи! Днес България няма сериозни икономически отношения нито с Африка,нито с Азия,нито с Южна Америка. А това са все развиващи се региони,полесно е да седиш мирно и да чакаш да падне нещо. Като гладно куче пред месарница.
Не себойте ве Господ Бог, пази нашата мила родина,Република България, спазвайте завета на баба Ванга,не забравяйте че беше светица,дъщеря Божия.Пази мили Господи Боже майка свидна родина Република България. Амин.Дай Господи Боже.Амин.Така да бъде. Амин.Да бъде. Амин.