Физическите упражнения. Тренировките. Те са единственият, категорично доказан начин да стане човек по-умен, по-щастлив, по-здрав и спокоен. Дори не са комплексно решение на проблемите. Но работят. В това убеждава един от най-популярните материали от седмицата на американското издание The Week, цитирано от обекти.бг.

Аргументите?

Упражненията засилват тялото и ума. Лаборатория на Университета на Колумбия в САЩ успява да докаже със снимки от ядреномагнитен резонанс, че редовната физическа активност провокира неврогенеза – процесът на раждане на нови мозъчни клетки. Тези клетки се „хранят“ от посещението на фитнеса. Тримесечен режим на спортуване повишава с около 30% кръвообръщението в частта от човешкия мозък, която отговаря за паметта и ученето, посочва експеримент на университета.

Мит е, че спортистите са глупави. Когато човек е в добра форма, се увеличава способността му да учи. След като са правили физически упражнения хората наизустяват думите от чужд език 20 на сто по-бързо, твърди германско изследване от 2007 г. Ето защо, ако искате да бъдете по-креативни, отделяйте около час на спортния тренажор в залата. Учените твърдят, че когнитивната гъвкавост се подобрява след само 35 минути на занимания на фитнес уред. Когнитивната гъвкавост е важна функция, на която дължим намирането на отговори и изтраждането  на стратегии спрямо твърдения и обстоятелства. 

Офис работниците, които спортуват по обяд, са по-продуктивни, по-малко стресирани и по-енергични, твърди проучване на Университета в Лийдс, Англия.

Колкото повече се потим, толкова повече се усмихваме. Не може да е по-просто, а е толкова вярно. Доказват го други учени, от Университета „Дюк“. Те се убеждават, че упражненията имат ефекта на антидепресанти - намаляват чувството за тревога и стресовите нива. Хората със заседнал начин на живот са един и половина пъти по-склонни да се депресират, посочва и мащабно изследване в Америка, което обхваща здравните показатели на 8023 пациенти в рамките на 26 години. Все още не сте убедени? Друго проучване в Холандия от 2006 г., което обхваща 19 288 близнаци и семействата им, също доказва, че физически активните хора са по-малко тревожни, по-малко депресирани и нервни. Освен това са и по-социални.

Имайки пред това, колко е полезната доза физическа активност?

45 минути дневно, до час, 6 дни в седмицата е оптималният вариант,  твърдят авторите.