Украинският говорител на ВМС: Черно море ври и кипи, Русия пусна подводници с крилати ракети
Москва се нуждае от флот, който позволява да се изпреварят техническите възможности на другите морски страни, смята съветникът на руския президент Владимир Путин
За първи път Русия е разположила в Черно море едновременно три подводници, които носят крилати ракети. Това съобщава Дмитро Плетенчук, говорител на ВМС на въоръжените сили на Украйна.
"Русия за първи път пусна в морето едновременно три подводници, носещи крилати ракети. Всъщност всички те са налични в Азовско-Черноморския регион. Понякога Черноморският флот се нарича подводен флот. Сега е истина такъв", пише Плетенчук във Фейсбук.
САЩ обмислят създаването на логистични центрове в черноморски страни, за да ускорят доставките на оръжия за Украйна и да използват модерни оръжия с голям обсег от там, заяви преди дни помощникът на руския президент Владимир Путин Николай Патрушев, цитиран от Ройтерс.
Патрушев, който е и бивш председател на руския Съвет за сигурност, добави, че Русия е попречила на плановете на НАТО за създаване на военноморска база в Азовско море, но не уточни за кога става дума.
Под предлог на гарантирането на сигурността в Черно море НАТО е наводнило водния басейн с оръжие, това е опасност както за Русия, така и за други държави от региона, заяви още Патрушев.
"Безразборното миниране на крайбрежната акватория от подконтролните на Запада украински военноморски сили води до самоволен дрейф на морските мини, което все по-често поставя под заплаха граждански съдове", смята той.
"Непредсказуема опасност" за морския транспорт и крайбрежната инфраструктура представляват и морски дронове, губещи курса си заради срив в работата на джипиес навигацията, добави Патрушев.
"Антируският блок фактически е демонстрирал амбициозните си планове по засилване на военното си присъствие и засилване на конфронтацията в този регион".
Русия е длъжна да притежава силен военноморски флот, сега за него настъпва нов етап на развитие, подчерта Патрушев.
Москва се нуждае от флот, който позволява да се изпреварят техническите възможности на другите морски страни, смята съветникът на руския президент Владимир Путин.
Според Патрушев, "като продължават дръзко да увеличават броя на военноморските бази извън пределите на своите територии, страните от НАТО се стремят да ограничат националните интереси на суверенни държави и да превърнат Световния океан в сфера на своя контрол и влияние".
Последвайте ни
11 Коментара: