Украинците пощуряха: Погребват жените си, надписват си деца, за да...
Инспекторите внимателно проверяват спазването на правото на напускане от всички мъже
Държавната гранична служба на Украйна разкри още една схема за "бягство" на наборници от Украйна. 32-годишен жител на Одеса, заедно с 56-годишната си съпруга, се опитали да излязат в чужбина през ГКПП Староказаче, пише glasnews.bg.
Като основание за напускане мъжът предоставил удостоверения за инвалидност на жена си. Граничните служители на Белгород-Днестровския отряд обърнаха внимание на голямата разлика във възрастта на съпрузите, както и на датата на сватбата им - тя съвпадала с деня на заминаване.
Със съмнение за фиктивен брак инспекторите, съвместно със служители на СБУ, извършили проверка и установили, че мъжът е намерил избраницата чрез обява в интернет. Мрежата предлагала да „свърже сърце“ с жена с увреждане. За фиктивния брак украинецът платил 8000 гривни.
Говорителят на Държавната гранична служба на Украйна Андрий Демченко в разговор с Фокус обяснява, че в тази история няма дискриминация или предразсъдъци и подозрението е породено не от голяма разлика във възрастта на съпрузите, а от комбинация от фактори.
"Инспекторите внимателно проверяват спазването на правото на напускане от всички мъже и обръщат внимание на всички подробности. Разликата във възрастта на тези съпрузи не изглеждаше толкова подозрителна, колкото датата на брака - те се опитаха да напуснат Украйна в същия ден... Това беше причината да се направи подробна проверка“, обяснява Демченко.
Адвокат подчертава, че бракът може да бъде обявен за недействителен (фиктивен) само от съда, по иск на една от страните или трето заинтересовано лице.
„Нито граничната служба, нито военната служба могат да установят дали хората имат фиктивен брак или не, дори и да изглежда така. Не може при преминаване на границата граничният полицай да погледне свидетелството за брак и да каже: „О! Имате фиктивен брак и затова няма да ви пуснем в чужбина“, каза Максимов пред Фокус.
Според адвоката държавните органи, по-специално граничните служби, отказват на всякакви основания, които могат да бъдат обжалвани в съда. Само сега съдебните дела се проточват и могат да се разглеждат много дълго време.
„На този човек му е отказано излизане, но ако съпругата му е с инвалидност от 1-ва или 2-ра група, то той има право на отсрочка от мобилизация. И дали имат фиктивен брак или не, това тепърва трябва да се доказва и чрез съдът“, казва експертът.
Според говорителя на Държавната гранична служба граничните служители внимателно проверяват и анализират цялата информация и обръщат внимание на поведението на украинците на контролно-пропускателния пункт.
„Ако този човек напусне Украйна и след това разкаже как точно го е направил – измамил е цялата система и граничарите, тогава ще се задават въпроси точно към граничната служба – как допуснахме това. Първо ни критикуват, че пуснахме украинците, които не са се върнали, сега са критикувани за това, че много не успяват да заминат. Това не е възможно за тези, които просто не могат да отговорят за целта на напускането”, казва Демченко.
Цялата работа, която извършват граничарите, е мъчителна и трудна, особено сега през лятото, когато пътникопотокът е нараснал и хиляди хора преминават границата, каза говорителят. Инспекторите прилагат процедурата за проверка на всеки украинец и особено на тези, които използват законни методи.
От началото на пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна са разкрити приблизително 6000 случая, при които хора са се опитвали да напуснат страната с фалшиви документи.
Демченко цитира пример , когато мъже „погребаха“ жените си, като предоставиха на границата удостоверение за смърт на съпругата си и по този начин се опитаха да получат основание за напускане като самотни бащи. Имаше и такива, които си приписваха „излишни“ деца и под прикритието на уж многодетни бащи се опитваха да напуснат страната.
"От 24 февруари 2022 г. граничните служби, съвместно с органите на реда, са разкрили повече от 130 престъпни групи, които са участвали в подобни схеми за излизане. Но една група е открита и подведена под отговорност, но в същото време друга подобна може се появи“, казва говорителят.
Специално внимание се обръща на пътуващите по системата "Шлях". Може да се използва от доброволци и шофьори, извършващи международни превози. За целта системата трябва да съдържа данни на водача и съответна поръчка, адресирана до него.
"ДГС и инспекторите не са администратори на тази система, ние не можем да знаем за всички хора, които са в тази база и на какво основание са попаднали там. Инспекторите проверяват документите, целта на преминаване на границата, наличие на информация за лицето в системата и заповедта за напускане. Задават се и съответни въпроси“, казва Демченко.
Говорителят казва: имаше случай, когато шофьор, който тръгваше под прикритието на доброволец, беше попитан къде и каква помощ ще вземе. И отговорът изненада граничните служители - шофьорът призна, че не знае нищо за прехвърлянето на помощ, но отива на почивка. Имаше и случай, при който международен шофьор нямаше шофьорска книжка.
"От страна на украинците има оплаквания от граничната служба, че уж сме предубедени към тези, които пътуват през системата "Шлях". Но след такива случаи [както е описано по-горе], трябва да извършваме още по-задълбочени проверки на граница“, обяснява той.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни