Украйна отдаде почит към жертвите на аварията в атомната централа в Чернобил 23 години след най-тежкия инцидент с електроцентрала в историята, предаде Франс прес.
"Днес ние отдаваме почит, изпитвайки дълбока тъга, към героите, които пожертваха живота си за нас и децата ни", заяви президентът на Украйна Виктор Юшченко в изявление, разпространено от неговата пресслужба.
Украинци положиха цветя през изминалата нощ пред паметника на жертвите от Чернобил в Киев и запалиха свещи на помен, отслужен в памет на загиналите при тази трагедия.
"Ликвидаторите", хората, които участваха в почистването на мястото на аварията, положиха дълга гирлянда от смърчови клонки около паметника. Мнозина не можеха да сдържат сълзите си, отбелязва Франс прес.
Над 25 000 "ликвидатори" на катастрофата, предимно руснаци, украинци и беларусци, които извършваха различни дейности, една от която бе изграждането на саркофаг около реактора, са починали, сочат официални данни./БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.