Урок по история: Ето защо Черна гора обявява 100-годишна война на Япония
Държавата обявява война на Япония, изразявайки благодарността си към Русия за усилията в постигането на независимост от Османската империя след руско-турската война през 1878 година.
Цели 100 години Черна гора се намира в състояние на война с Япония. Това не е шега. През 1904 избухва Руско - Японската война.
Черна гора обявява война на Япония, изразявайки благодарността си към Русия за усилията в постигането на независимост от Османската империя след руско-турската война през 1878 година.
Поради своята отдалеченост Черна гора не успява да помогне на Русия, която губи войната катастрофално от Япония.
Усилията й се ограничават с някои черногорци, които служат във въоръжените сили на Русия.
При сключване на Порстмутския мирен договор през 1905 година Черна гора е забравена и формално тя се намира във война с Япония до 2006 година.
Япония призна Черна гора на 16 юни 2006 г., заявявайки тогава, че "политиката на правителството на Япония e да придава значение на мира и стабилността на страните от Западните Балкани, включително Черна гора
Разгромът на руската армия и флот разклащат увереността и авторитета на империята.
През 1905 г. държавата е разтърсена от революция, която отнема възможността на цар Николай да се концентрира изцяло върху войната.
Империята има възможност да изпрати повече подкрепа за Далечния изток, но окаяното състояние на икономиката, унизителните загуби понесени от японците и отдалечеността на Манджурия правят войната крайно непопулярна сред населението на империята.
Царят се принуждава да търси примирие, за да има възможност да се справи с вътрешните проблеми, тресящи държавата му.
Американският президент Теодор Рузвелт предлага своето посредничество при мирните преговори, за което получава Нобелова награда за мир. Сергей Вите води руската делегация, а харвардският възпитаник барон Комура води японската. Мирният договор е подписан в Портсмът на 5 септември 1905 г.
Според условията на договора Руската империя се задължава да изтегли всичките си въоръжени сили от Манджурия и да признае Корея за сфера на японско влияние. През 1910 г.
Япония анексира Корея след оскъдни протести от страна на международната общественост.
Според други условия на договора Русия предоставя на Япония своите арендни права върху Порт Артур с прилежащото му пристанище и преотстъпва южната част на о. Сахалин на Япония.
Жертвите
Липсва точна статистика за броя на жертвите от войната. Смята се, че Япония губи около 47 000 души в битка, които нарастват до 80 000, ако бъдат включени и болестите. Оценката на руските жертви варира от 70 000 до 130 000 души, загубени по време на цялата война.
Политически последствия
Това е първата голяма военна победа на азиатска държава над европейска велика сила. Победата на Япония шокира целия свят и издига престижа на империята до нови висини.
Нейният регионален противник – Руската империя, губи почти целия си Тихоокеански и Балтийски флот, както и уважението на международната сцена.
Това се отнася най-вече за Германия и Австро-Унгария, което оказва ефект върху техните планове в навечерието на Първата световна война. Като цяло Русия влиза крайно подценена от всички държави в Първата световна война.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
3 Коментара: