Войните в Украйна, Газа и сътресенията в Червено море разкриват една нова реалност: иновативните и евтини технологии променят начина, по който страните се сражават.

Появата на такава технология освен това подчертава необходимостта от извънредни мерки за преразглеждане на отбранителната система на САЩ, за оперативни концепции, структури и обучение до оръжейни системи, доставки и производство, пишат в коментар за Wall Street Journal военните ветерани Дейвид Петреъс и Анди Якулис.

Тази трансформация ще изисква въоръжените сили да предприемат няколко нови инициативи и да изградят съществени партньорства с производителите на оръжейни системи.

Това е от решаващо значение, за да се даде възможност на

САЩ да повторят постиженията на Украйна – страна, която потопи

около една трета от руския Черноморски флот без съществена техника и удържа големи сухопътни нападения, въпреки че е превъзхождана числено и оръжейно.

Във всеки случай авангардни технологии, произведени бързо и в огромен мащаб, позволиха успехите на Украйна.

Усилията на Киев подчертават, че войната е достигнала повратна точка. Битките сега включва евтини, масово произвеждани, еднопосочни въздушни и морски дронове, както и иновативни наземни роботизирани системи.

 Този напредък демократизира силно способните, но евтини безпилотни оръжия. Въпреки че все още е в начален етап, тази технология предизвиква сеизмични промени на бойното поле.