В Уругвай организации на запасни офицери и сержанти и хомосексуални групировки влязоха в остра дискусия след публикуването на президентския декрет, който позволява на хомосексуалистите да служат в редовете на редовната армия, която по традиция е хетеросексуална и мачистка, съобщава агенция ЕФЕ
Запасните военни излязоха с комюнике, която заклеймява президентската инициатива като деморализираща и уронваща престижа на армията.
От уругвайската федерация на лесбийките, хомосексуалистите и транс бисексуалните отговориха, че декретът само признава съществуването на едно вече установено положение във войската. Според тях запасняците се връщат към едно тъмно и забравено минало, свързано с нарушаването на човешките права, а в армията хомосексуализмът продължава да е заклеймяван. В уругвайската армия служат достатъчно голям брой хомосексуалисти, които поддържат изцяло президентската инициатива. /БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.