US хирург направи нещо отвратително, но облажи с 26 милиона долара

Хирургът от Флорида източил парите от здравни вноски на пациенти, за да финансира политическата си кампания в родната Гана

Съдов хирург от Флорида е обвинен, че е източил от правителството и здравни вноски на пациенти над $26 млн., за да финансира политическите си амбиции в родната си страна – Гана. Това съобщиха US властите, цитирани от bg-voice.com.

По-рано този месец, федералният съд представи обвинение от 58 страници, в което се твърди, че д-р Мозес ДеГрафт-Джонсън е издал фалшиви фактури на застрахователи, включително Medicare и Medicaid, за работа, която той всъщност не е изпълнявал.


Д-р Мозес ДеГрафт-Джонсън

Разследващи в рамките на федералния Департамент по здравеопазване и човешки услуги заявиха, че лекарят твърди, че е извършил за петгодишен период повече от 3600 атеректомии, минимално-инвазивна процедура, която изчиства потенциално опасно натрупване в артерии.

Властите заявиха, че лекарската практика в Талахаси, Флорида, също е подала искания за ангиопластики, които никога не са били извършвани.

В съдебните документи, подадени от прокуратурата на САЩ за Северен окръг на Флорида, прокурорите искат задържане на лекаря в ареста, твърдейки, че той може да избяга, тъй като неговата „крайна професионална дългосрочна цел“ е един ден да стане президент на Гана.

Американският съдия Чарлз Стампелос остави Графт-Джонсън в ареста до 23 март.

Правителството заяви, че „не е в състояние да оцени осъществимостта на подобно начинание“, но видя доказателства, че той „е работил усърдно, използвайки постъпленията от измама в Съединените щати, за да създаде империя в чужда държава“.

Разследващите казаха, че са разгледали банковите сметки на лекаря и са открили най-малко 1,8 милиона долара в международни банкови преводи на предприятия и сътрудници в Гана, държава от 29 милиона души, разположена по протежение на западния бряг на Африка.

Властите заявиха, че един от роднините на лекаря е бил вицепрезидент на страната през 80-те години.

„Той е прекрасен лекар и аз ще го защитавам енергично“, заяви Уилям Бъбси, адвокатът, който представляваше ДеГрафт-Джонсън по време на петъчните изслушвания в съда.

Бъбси каза, че все още не е сигурно кой ще представлява лекаря, тъй като той няма достъп до активите си. Адвокатът оспорва твърденията на правителството, казвайки, че всякакви пари, които ДеГрафт-Джонсън може да е изпратил в чужбина, са имали за цел да помогнат на обеднялите хора в Гана, а не да се обогатява лично.

Обвиняема заедно с ганаеца е и Кимбърли Остин, за която прокурорите твърдят, че е служила като офис мениджър в Сърдечно-съдовия институт на Северна Флорида, собственост на ДеГрафт-Джонсън.

Заедно те са използвали данни на пациенти от местна болница, в която лекарят е имал достъп до медицинските запси.


 
“Той е използвал достъпът до данните на пациентите на болницата, за да извършва измамите си, като е карал служителите си да извършват студени обаждания спрямо пациентите, за да ги изпозлват за източване на здравните им вноски”, се казва в съдебните документи.

В някои случаи, ДеГрафт-Джонсън дори не е бил в страната, когато на хартия са били извършвани манипулациите, твърди съдът.