В Германия масово умират от тази болест, а причината е...
Причината е в увеличаването на продължителността на живота
Броят на хоспитализираните и починалите от болестта на Алцхаймер в Германия се е удвоил в последните 20 години. Какви са причините и как може да се противодейства?
Все повече хора в Германия се нуждаят от хоспитализация заради болестта на Алцхаймер, съобщи във вторник Федералната статистическа служба на Германия.
Информацията, публикувана ден преди Световния ден на Алцхаймер, който се отбелязва на 21 септември, показва, че през 2020 г. 19 356 души, страдащи от болестта, са били приети в болница. През 2000 година случаите са били едва 8 116. Увеличението е с 138,5 процента.
От германската статистическа служба посочват, че някои от случаите може да са дублирани, ако конкретен пациент е хоспитализиран два или повече пъти през една и съща година по същата причина. От приетите в болница през 2020 г. 41,5% са били мъже, а 58,5% - жени.
Рекорд на смъртните случаи
През 2020 г. общо 9450 души са починали в резултат на болестта на Алцхаймер - това е най-високият годишен брой, регистриран досега. През 2000 г. 4535 лица са починали от заболяването.
Според Германското дружество на болните от Алцхаймер от около 1,8-те милиона души в страната с някаква форма на диагностицирана деменция, приблизително две трети са с Алцхаймер - нейната най-разпространена форма.
Застаряването на населението е водеща причина за ръста
"Увеличението на броя на случаите на болнично лечение и на смъртните случаи с диагноза Алцхаймер се дължи поне отчасти на застаряващото население", коментира данните Федералната статистическа служба.
Много повече от половината от случаите на лекуващи се в болница през 2020 г. - 11 188 от общо 19 356 - са на хора на възраст 80 или повече години. Едва 1026 души са на 65 години или по-млади.
Германия има най-много пенсионери в историята си. Броят на хората на възраст 65 години или повече се е увеличил с около 33% между 2000 г. и 2020 г., достигайки 18,3 млн. души.
Статистиката за хората над 80 години е още по-драстична. През последните две десетилетия тази демографска група е нараснала с над 90%, като до 2020 г. тя е достигнала 5,9 млн. души.
Очаква се през следващите десетилетия целият свят да стане свидетел на сериозно нарастване на броя на болните от Алцхаймер и деменция. Причината е в увеличаването на продължителността на живота. Най-рязък процентен скок вероятно ще бъде наблюдаван в по-слабо развитите страни, уточнява "Дойче Веле".
Болничните системи се нуждаят от адаптация?
Специалистите по здравни грижи предупреждават, че престоят в болница може да е опасен за пациентите с Алцхаймер или за хората, борещи се с други форми на деменция. Ойген Бриш, председател на Германската фондация за защита на пациентите, обяснява, че особената среда, липсата на грижи, дългото време за чакане и хаосът могат да засилят тревожността на пациентите.
"Престоят в болница често води до по-силно изразена дезориентация и раздразнение", посочва Бриш и призова лечебните заведения да се адаптират, за да се справят по-добре с нарастващия брой пациенти с това заболяване. Той препоръчва болниците да разрешават на близки на пациентите да ги придружават, както и да наемат специалисти, обучени за работа със страдащи от деменция. "Това би намалило тежестта върху останалите специалисти и медицинския персонал", допълва Бриш.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
0 Коментара: