"Въоръжените сили на Руската федерация наистина разполагат с два типа, от така наречените "ядрени" влакове", които са създадени още по времето на Съветския съюз. Това каза в интервю за УНИАН военният експерт Олег Жданов.

"Има два вида влакове, които принадлежат към системата за управление на ядрените сили. Първият е железопътен балистичен комплекс, който се състои от 7 вагона и е наистина подготвен за нанасяне на ядрени удари, тъй като носи ядрена бойна глава.

По правило, вагоните са маскирани като хладилни или като пътнически спални вагони. Има такава дивизия във ВС на Русия, която се намира в Нижни Тагил. Там има депо, където се намират тези бойни железопътно-ракетни комплекси", обясни Жданов.

The Times: Путин изпраща влак с ядрено оръжие към Украйна, НАТО алармира за...

Минималният обсег на изстрелване на тази ракета е 5-6 хил. км, така че е абсурдно да я придвижват до границите на Украйна, отбеляза експертът. Ако Русия иска да удари Украйна, ще го направи и от Тагил.

Вторият тип специални влакове е мобилен команден пункт за управление на ядрени сили, който не носи ядрена бойна глава.

"Това са бронирани вагони, които разполагат със средства за комуникация и управление. В съветско време, командването можеше да отиде от Москва до Екатеринбург с този влак. И по време на пътуването, да се управляват въоръжените сили, включително и ядрените", каза експертът.

Днес няма други ядрени влакове. Но вкарването им в употреба е по-скоро блъф, каза Жданов.

"Трябва да следим информацията от западните партньори. Факт е, че всички места за съхранение, а те са около 12, на територията на Русия са проверени и  се намират отвъд Урал. Веднага след движението на някаква ядрена бойна глава, западното разузнаване ще знае за това", добави Жданов.

Експертът смята, че американският превантивен удар по конвой, който ще се опита да достави тази ядрена бойна глава, е напълно реалистичен:

"Ако Русия успее да нанесе дори тактически ядрен удар, това ще бъде сериозен удар по имиджа на САЩ и НАТО". Той също така е убеден, че на Русия вече е обяснено какви последствия я очакват в случай на използване на ядрено оръжие.

"Абсолютно съм сигурен, че дори такива скептици като г-н Макрон и г-н Шолц, които, в дълбините на душите си вероятно все още се надяват да постигнат споразумение с Путин, едва ли ще се съгласят с появата на нов Чернобил в центъра на Европа с всички произтичащи от това последствия. Би било хубаво пресата да припомни къде отиде първият радиоактивен дъжд след експлозията в Чернобил. Отиде в Холандия", добави Жданов.

Заплахата от руски ядрен удар - какво се знае

На 21 септември руският президент Владимир Путин, заедно с обявяването на частична мобилизация в страната, заплаши Запада с ядрено оръжие. След анексирането на превзетите украински региони, руски официални лица започнаха да коментират, че Русия ще използва ядрено оръжие, в случай на посегателство на нейна територия. 

Според някои западни анализатори, ядреното изнудване по-скоро показва трудната ситуация, в която се намира руската армия на бойното поле. В същото време украинското разузнаване допуска, че Руската федерация може да използва оръжия за масово поразяване.

Съединените щати вече заплашиха с "катастрофални последици", ако Путин реши да го направи. Като цяло, според Института за изучаване на войната, има само два варианта за използване на ядрено оръжие: по линията на фронта и масиран удар в Украйна.

Нито един от тях обаче няма да даде на Русия реално предимство на бойното поле, тъй като Въоръжените сили на РФ в сегашното си състояние просто не са способни да се бият в зона, засегната от радиация, а самите удари няма да им позволят напълно да превземат Украйна, пише УНИАН.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук