Ново изследване на древна вавилонска плочка променя представите за математическите познания в древността. Това съобщава National Geographic. Според учени от университета "Ню Саут Уелс", тя вероятно поставя основите на тригонометрията и показва, че създателите й са познавали Питагоровата теорема много преди появата на Питагор.
Открита е в Ирак, в началото на миналия век, от американския археолог Едгар Банкс - първообраза на легендарния персонаж от киното Индиана Джоунс.
 


През 1922 г. е купена от Джордж Артър Плимптън и оттогава носи името Плимптън 322.

Според най-новото проучване на изследователите от "Ню Саут Уелс", тя е една от най-старите и вероятно най-точните тригонометрични плочки в древния свят.

Статия, публикувана в журнала "Historia Mathematica", описва как учените са датирали древната глинена плочка и са стигнали до изводите за употребата й.

"Това е невероятно математическо творение, което говори за безспорен гений", казва ученият от "Ню Саут Уелс" Даниел Мансфийлд.

Изследователят Норман Уайлдбергер обяснява, че екипът е стигнал до заключението, че плочката е била използвана за изучаването на триъгълници въз основа не на ъгли, а на пропорции.

На нея има поредица от 15 реда, пресечени от четири колони. На най-горния е изобразен почти равностранен триъгълник с приблизително равни пропорции. Надолу в редовете пропорциите се променят и се образуват по-тесни триъгълници.

Предполага се, че плочката е била използвана за изследване на повърхности или строежи на сгради. Например, като са знаели височината и ширината на сградата древните строители биха могли да изчислят точните мерки, необходими за построяването на страните на пирамида.

Според математиците, в плочката е използвано базово число 60 и така древните вавилонци са можели да извличат цели числа вместо дроби.

Най-важното според специалистите е това, че плочката е доказателство, че вавилонците са познавали Питагоровата теорема години преди Питагор.

Ако вавилонците са положили основите на тригонометрията, казват учените Алън и Мелвил, тя е била значително усъвършенствана от гърците - близо хиляда години по-късно.

Изследователите посочват, че математиците в древния свят сериозно са заимствали едни от други, което прави трудно проследяването на корените на много открития.