В началото на миналия век Едгар Банкс направи чудно откритие! Днес обаче историята може да се преобърне заради него (СНИМКА)
Вавилонците са познавали Питагоровата теорема преди гърците, твърдят учени от университета "Ню Саут Уелс"
През 1922 г. е купена от Джордж Артър Плимптън и оттогава носи името Плимптън 322.
Според най-новото проучване на изследователите от "Ню Саут Уелс", тя е една от най-старите и вероятно най-точните тригонометрични плочки в древния свят.
Статия, публикувана в журнала "Historia Mathematica", описва как учените са датирали древната глинена плочка и са стигнали до изводите за употребата й.
"Това е невероятно математическо творение, което говори за безспорен гений", казва ученият от "Ню Саут Уелс" Даниел Мансфийлд.
Изследователят Норман Уайлдбергер обяснява, че екипът е стигнал до заключението, че плочката е била използвана за изучаването на триъгълници въз основа не на ъгли, а на пропорции.
На нея има поредица от 15 реда, пресечени от четири колони. На най-горния е изобразен почти равностранен триъгълник с приблизително равни пропорции. Надолу в редовете пропорциите се променят и се образуват по-тесни триъгълници.
Предполага се, че плочката е била използвана за изследване на повърхности или строежи на сгради. Например, като са знаели височината и ширината на сградата древните строители биха могли да изчислят точните мерки, необходими за построяването на страните на пирамида.
Според математиците, в плочката е използвано базово число 60 и така древните вавилонци са можели да извличат цели числа вместо дроби.
Най-важното според специалистите е това, че плочката е доказателство, че вавилонците са познавали Питагоровата теорема години преди Питагор.
Ако вавилонците са положили основите на тригонометрията, казват учените Алън и Мелвил, тя е била значително усъвършенствана от гърците - близо хиляда години по-късно.
Изследователите посочват, че математиците в древния свят сериозно са заимствали едни от други, което прави трудно проследяването на корените на много открития.
Последвайте ни
0 Коментара: