В сезона на празничните покупки броят на арестите за дребни кражби на стоки от магазините нарасна с 10-20% в САЩ, съобщава вестник “Ню Йорк Таймс”, като се позова на представители на полицейски служби от цялата страна.
Според данните на Националната асоциация за предотвратяване на кражбите в магазините (“National Association for Shoplifting Prevention”) американските потребители всеки ден изнасят от търговските обекти не платени стоки за над 35 млн. долара. Макар поне веднъж в живота си, от магазин е откраднал стока всеки 11-ти жител на страната. “Все повече хора се оказват в тежка икономическа ситуация, а броят на персонала в магазиниет намалява, както и броят на полицаите. Заради намаляването на личния състав на органите на реда проблемът с кражбите в магазините престава да е сред приоритетните”, заяви пред журналисти вицепрезидентът на отдела за защита на активите от Асоциацията на лидерите в бранша за търговия на дребно Пол Джоунс. Като се вземе предвид, че през ноември-декември се прави традиционно около 20% от годишния оборот, магазините търпят сериозни загуби. Освен финансовата криза за увеличаването на броя на кражбите спомага и практиката за частна продажба на вещи през интернет. Според Дейв Финли, президент на компания, търгуващ с програмно осигуряване, което помага на продавачите да проследят продажбите на крадени стоки през световната мрежа, броят на клиентите му в последно време се е увеличил с 50%. Собствениците на търговски вериги са принудени да предприемат все нови и нови разследвания по изчезването на продукцията им. Американските потребители крадат всичко – от компакт-дискове до детски храни и маркови облекла. Използват се най-различни трикове – обвиване на вещите във фолио, за да не сработи сигнализацията на изхода, смяна на етикета с цената, измами със смяна на стоки и дори представяне на изхода на магазина на фалшиви чекове, предварително получени чрез интернет. Следната стойност на подобни фалшиви чекове е около 40 долара. Продавачите и местните органи на реда също трябва да проявяват изобретателност. Така например тази година собственици на магазини в град Савана, щата Джорджия, обединиха своите мрежи за видеонаблюдение с полицейските, за да могат сужителите на реда да наблюдават за ставащото в търговските помещения директно от съответния участък. В Луизиана полицията вече не отправя предупреждение към хванатите в кражба за първи път, а ги арестува веднага. Ако желащият иске да излезе на свобода до делото, трябва да внесе гаранция от 1 000 долара. А в магазините на нюйоркския квартал “Стейтън Айлънд” на видеостени се сменят лицата на онези, които вече са били хванати в кражба. /БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.