В Северна Македония арестуваха тези българки, ето какво са направили

Прокуратурата в Скопие разследва български гражданки за джебчийство и теглене на пари с откраднати карти

https://blitz.bg/svyat/v-severna-makedoniya-arestuvaha-tezi-balgarki-eto-kakvo-sa-napravili_news1128753.html Blitz.bg
© Снимка: Pixabay

Две български гражданки са задържани в Скопие за серия кражби и злоупотреба с банкови карти, съобщава БТВ.

Основната прокуратура в Скопие е започнала наказателно производство срещу две гражданки на Република България, за които има обосновано подозрение, че са извършили няколко престъпления – кражба по член 235, ал. 1 от Наказателния кодекс на Северна Македония.

Според прокуратурата първата заподозряна в пет отделни случая, а при последния - заедно с втората обвиняема, е крала портфейли от различни лица. В откраднатите портфейли е имало пари, лични документи и банкови карти, които по-късно са били използвани за опити за теглене на допълнителни суми.

На 4 април 2025 година, в автобус №7 на градския транспорт в Скопие, едната заподозряна е откраднала портфейл със 2 600 денара, банкова карта и документи.

Трогна десетки: Сливенка дори не очакваше такава добрина

Докато пострадалият се опитвал да блокира сметката си, от банката го информирали, че от банкомат вече са изтеглени 30 000 денара.

През август 2025 година, в търговски център в Скопие, същата заподозряна е извършила още три кражби на портфейли, с което първоначално е придобила неправомерна облага от 39 000 денара.

След това е направила опити за допълнително теглене от банковите карти, като в един от случаите успешно е изтеглила общо 60 000 денара от банкомат на два пъти.

„Казва, че ще ходи до тоалетната - на един метър е вратата за спалнята. Другата през това време се разправя с баща ми - искала вода“, разказва синът на потърпевшия

Последният инцидент е от 4 януари 2026 година, когато двете български гражданки заедно са откраднали портфейл и други вещи на стойност около 3 000 денара в търговски обект в Скопие. Последвали са два неуспешни опита за теглене на пари от банкомат с откраднатата карта.

От прокуратурата посочват, че има индиции, че при успешните тегления обвиняемите са използвали ПИН кодове, които възрастните жертви са държали записани в портфейлите си. Поради това се проверява дали са налице и елементи на престъпление, свързано с неоторизиран достъп и злоупотреба с компютърна система.

За двете заподозрени чуждестранни гражданки е предложена мярка „задържане под стража“.

Коментирай
6 Коментара
Галина
преди 3 седмици

Моля ,уточнявайте се .За кой вид български граждани е характерно да крадът и се занимават с джебчийство.

Откажи
Рамбо
преди 3 седмици

Галинче, ясно е ,че са МАНГАСАРЯН.

Откажи
Да си ги
преди 3 седмици

Оставят там,сънароднички са им-с бълг.паспорти като макетата,лъжливи и крадливи като тях-една боя са,халал да са им.

Откажи
Иван
преди 3 седмици

Дали са цигани или не -те са бг крадци и мошеници.жалко , защото е пълно с такива отрепки по цяла Европа. С нещо по-полезно по света не ни познават от край време.Не случайно българи откопаха гроба на Ч.Чаплин в Швейцария навремето.

Откажи
Някой
преди 2 седмици

Това са римлянки! Но по-добре да си крадат в чужбина! Нали едно време ни критикуваха, че не им спазваме правата и разни НПОта се съдираха да съдят България...

Откажи