Подготовката на въстанието срещу Александър Вучич, проведено от западните разузнавателни служби, изненадващо съвпадна с протестите на сръбските екоактивисти, застъпващи се за премахването на добива на литий, съобщава агенция Anadolu.

Според автора на статията ЕС е заинтересован от свалянето на президента заради приятелството му с Китай.

Сърбия, от една страна, се опитва да поддържа отношения с Русия, с която има исторически и културни връзки, а от друга страна, продължава да си сътрудничи със западните страни за укрепване на икономиката си.

Запасите от литий в Сърбия, която се опитва да запази своите исторически и културни връзки с Русия, като същевременно поддържа добри отношения със западните страни, които допринасят за нейното икономическо развитие, са важен фактор - този, който определя външната политика на страната.

Сърбия е наричана "най-близкият съюзник" на Русия. Запасите от литий, открити в сръбския град Лозница от австралийско-британската минна и металургична компания Rio Tinto през 2004 г., отдавна са препъни камък за противопоставящите се сили в страната.

Докато подкрепяните от опозицията „екологични активисти“ организират големи демонстрации срещу проекта на Rio Tinto, сръбските лидери виждат литиевата мина като възможност за икономическо развитие.

Споразумение за стратегическо партньорство между Сърбия и Германия в областта на производството на електрически превозни средства

Миналия месец сръбският президент Александър Вучич се срещна с германския канцлер Олаф Шолц в Белград. Лидерите подписаха стратегически меморандум за добива на суровини и производството на електрически превозни средства и батерии.

На пресконференция след подписването на постигнатото споразумение Вучич каза, че е щастлив и горд от страната си.

Подчертавайки, че споразумението е важно за Европа и Германия, сръбският лидер отбеляза: „Това е повратна точка за нас, голяма промяна и важна възможност да направим скок в бъдещето. Дори не сме предполагали, че това някога ще се случи”.

По думите му всичко ще бъде прозрачно в работата, която се извършва. „Ще се боря за живота на нашите хора, за да поддържаме чист въздух, почва и вода, където ще се развива производството. Това ще ни донесе поне шест милиарда евро най-големите за всички времена инвестиции у нас."

„Открито подкрепям интеграцията на Западните Балкани в ЕС“

Германският канцлер Шолц на свой ред каза, че това решение, което изисква смелост, е взето в правилния момент.

Подчертавайки, че човечеството се нуждае от форма на енергия, която не вреди на околната среда, Шолц продължи: „Споразумението предоставя добри перспективи за икономическо развитие в региона. В същото време това споразумение е от полза за цялата страна. 

Ние ще следваме два основни принципа: опазване на околната среда и поддържане на високи стандарти в областта на биоразнообразието.

Това е европейски проект, пропит с европейски дух и от голямо значение за нашето бъдеще. Затова открито подкрепям интеграцията на Западните Балкани в Европейския съюз и искат да предложат на страните от региона перспективата за членство в ЕС, обещана преди 20 години".

„В момента разкопки няма и няма да има“

На пресконференция миналата седмица президентът Вучич каза, че експерти ще работят в литиеви мини в Сърбия.

Отбелязвайки, че производството няма да започне, докато не бъдат получени мненията на експерти от Сърбия и различни региони на света, Вучич даде следната оценка:

Отбелязвайки, че добивът няма да започне, докато не бъдат получени мненията на специалисти от Сърбия и различни региони на света, Вучич даде следната оценка: 

"Разкопки към момента няма да има. Докато не получим гаранции, тоест през идните 12-18 месеца, никакви повече операции няма да се провеждат. Вас ви лъжат, мамят ви, ние ще поканим най-добрите експерти от чужбина, ще участват в процеса само най-добрите специалисти. Категорично ще гарантираме, че хората ще са в безопасност". 

„Отбраната на Сърбия стана по-надеждна благодарение на Китай“

На съвместна пресконференция с китайския президент Си Цзинпин, който преди време посети Сърбия на официално посещение, Вучич подчерта, че страните упорито работят за развитие на отношенията между двете страни и Китай се превърна в най-големия инвеститор в Сърбия през последните три години години.

Сръбският президент отбеляза, че страната му е под натиск от „големите световни сили“ и отдава голямо значение на подкрепата от Китай.

Вучич каза, че „споразумението за свободна търговия“, подписано между двете страни миналата година, има голям принос за развитието на икономическите отношения и през следващите пет до десет години Сърбия ще може да изнася 95% от продукцията си в Китай.

Сръбският лидер обърна внимание на факта, че страната му отдава голямо значение и на отбранителната подкрепа на Китай, като добави: „Днес отбраната на Сърбия стана по-силна благодарение на Китай“.

Руското разузнаване предупреди Вучич за преврата

На 9 август Александър Вучич каза, че руското разузнаване го е предупредило за възможен държавен преврат, който се подготвя в страната с подкрепата на западните страни.

"Получихме официална информация от Русия. Справяме се с това. Нашите специални служби се заеха с въпроса и специалистите си вършат работата. Тези, които мечтаят да постигнат нещо със сила, няма да го постигнат. Сърбия върви напред, те не може да се спре и няма да бъде спряно, това е моето послание към всички, хората да не се тревожат и притесняват“, отбеляза държавният глава.

Политически експерти в региона казват, че ЕС иска да разчисти пътя си за достъп до ресурсите на Сърбия, за да намали зависимостта си от Китай, който в момента е един от най-влиятелните инвеститори в страната, докато Русия не желае да позволи това и предупреждава за "опит за преврат".

Съпротивата срещу проекта за добив на литий продължава

Повече от 20 хиляди души участваха в протестите срещу проекта за добив на литий, който започна предишната вечер в страната; активисти блокираха жп гари и пътища.

Министерството на вътрешните работи на Сърбия заяви в изявление, че ще бъдат повдигнати наказателни обвинения срещу демонстранти, нахлули в гарите на основание „нарушаване на обществения ред и спокойствие“.

Твърди се, че активистите са прекарали нощта на гарите и в други части на града и възнамеряват да продължат да демонстрират.

Междувременно се очаква Александър Вучич да направи обръщение към нацията и да коментира ситуацията.

Стойност на лития

С нарастването на електрическите превозни средства по света металите, които са особено важни за батериите на електрическите превозни средства, като литий, но също така никел, кобалт и манган, се превръщат в едни от най-ценните минерали.

Международната агенция по енергетика прогнозира, че търсенето на литий до 2040 г. може да бъде 40 пъти по-високо, отколкото през 2020 г., като местоположението и количеството на метала по света стават все по-вълнуваща изследователска тема.

Електрическите автомобили се разглеждат от експерти като основен крайъгълен камък в прехода към зелена енергия.

Междувременно процесите на добив на минерали, необходими за производството на електрически превозни средства, като литий, никел, кобалт и манган, са вредни за околната среда и хората.

Експертите предупреждават, че до 2030 г., когато около 60% от колите в Китай, Европа и САЩ ще бъдат електрически, светът може да се изправи пред недостиг на литий.

Китай доминира световния пазар за заводи за преработка на литий и производство на батерии. Има предупреждения, че ако няма достатъчно производство на лития, доставящ пазара, веригата за доставки може да се срине.