Западните съюзници обещават нова подкрепа за Украйна тази седмица , но има друг аспект, който досега не е обърнат внимание: необходимостта от частен и публичен капитал за отбранителната индустрия на Украйна.

Това пише  журналистът Джилиан Тет, ръководител на редакционната колегия на The Financial Times в САЩ.

Според него продуктите на военните стартъпи в Украйна са не само иновативни – например дронове с изкуствен интелект – но и относително евтини.

Той даде пример с Madyar's Birds, компания, създадена от бившия предприемач и политик Робърт Брауди. В неговата компания работят около хиляда души, които произвеждат дронове и ракети в Украйна.

„Това, което струва на американците 1200 долара, ние правим за 58 долара, в рамките на шест месеца битката ще бъде безпилотна, защото използваме изкуствен интелект, за да заменим човешките оператори“, каза той.

Бровди твърди, че му липсват оборотни средства. Той не е сам: президентският съветник Александър Камишин потвърждава, че правителството в Киев е толкова ограничено от средства, че разполага само с 10 милиарда долара за военни покупки тази година, което оставя недостиг на финансиране от 10 милиарда долара.

Журналистът отбеляза:

„Умното нещо, което трябва да направят, би било западните съюзници да насочат част от помощта си към Украйна от, да речем, замразени руски активи, за да финансират отбранителните предприятия на страната в допълнение към рециклирането на стари западни компоненти.

Такава инвестиция не само би помогнала на Украйна, но и да помогне на Запада да преосмисли собственото си отбранително производство“.

Според него това е изключително важно. Бившият главен изпълнителен директор на Google Ерик Шмид отбеляза, че иновациите, възникващи от Украйна, променят характера на войната по такъв начин, че скъпите инвестиции, правени досега от западните правителства, може да станат ненужни, уточнява UNIAN.

Отбелязва се, че една страна вече действа в съответствие с тази логика: Дания наскоро се съгласи да инвестира 4,2 милиарда крони в украински оръжия и технологии. Министърът на отбраната Troels Lund Poulsen сега се надява да създаде общоевропейски фонд от 1 милиард евро.

Авторът смята, че докато европейските мениджъри на активи традиционно избягват инвестициите в отбраната, сега това отношение постепенно се променя. Наскоро Дания стана първата: нейните пенсионни фондове инвестират 40 милиарда DKK в датски военни кораби.

„Европейската инвестиционна банка в момента е фокусирана върху граждански инфраструктурни проекти. Но тя може да се превърне в естествен източник на финансиране за новосъздадената отбранителна индустрия на Украйна, ако европейските политици приемат принципа, че защитата на Украйна е от решаващо значение за по-широката защита на Европа и нейните демократични идеали,“ отбелязано в статията.

Тет вярва, че дори ако европейските мениджъри на активи са все по-склонни да подкрепят инвестициите в отбраната, малцина ще се съгласят да направят това в Украйна - поне не още. 

„Но най-важното е, че Америка и Европа трябва да бъдат по-креативни в начина, по който подкрепят Киев. Ако Дания е тръгнала по този път, тогава по-големите западни държави трябва да я последват – не само в името на Украйна, но и в името на тяхната собствена дългосрочна сигурност." , добави той.

Превод и редакция: БЛИЦ