Върнаха към живот задрямалия космически телескоп “Хабъл”

https://blitz.bg/svyat/varnaha-kam-zhivot-zadryamaliya-kosmicheski-teleskop-habal_news18946.html Blitz.bg

Космическият телескоп “Хабъл” е в последната си фаза на възстановяване, след като от американската космическа агенция НАСА успешно заобиколиха дефектирал компютър и съживиха 18-годишната антика от орбиталния й зимен сън.

Разваленият компютър, който трабваше да събира и обработва данните от научните устройства, накара НАСА да отложи дългоочакваната мисия на космическата совалка за обслужване на телескопа. Полетът бе пренасрочен за февруари 2009 г. и тогава екипажът ще се опита да замени дефектиралия компютър. “Хабъл”, който обикаля около Земята на орбита от 300 мили, промени представите на учените за произхода, еволюцията и съдържанието на Вселената и осигури безпрецедентни изображения на далечни галактики и небесни феномени. Операцията по “съживяването” започна в сряда. “Всичко върви перфектно”, заяви говорителката на агенцията Сюзън Хендриксот Космическия център за управление на полетите в Грийнбелт, щата Мериленд. Телескопът отново е в автоматичен режим, възстановявайки връзките си с отделните устройства. Очаква се научните наблюдения да бъдат подновени днес, посочи Хендрикс. /Ройтерс
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай