Капитолия излезе с официална информация за повишена заплаха за правителствени служби и сайтове, свързани с изборите, след провеждането на вота. Информацията идва от ABCnews.

Докладът подчертава „вероятността от насилие и граждански вълнения“ около процеса на сертифициране на изборния вот и встъпването в длъжност на президента.

Според властите, първоначално сигналите за заплахи са били по-малко от тези при последните избори през 2020 година, но заканите към членовете на Конгреса са се увеличили значително след деня на изборите преди 4 години – тенденция, което се очаква да се повтори.

Докладът добавя, че ескалиращата реторика в социалните медии „може да предполага среда, която е благоприятна за политически мотивирано насилие след президентските избори в САЩ“.

Полицията на Капитолия очаква демонстрации, насочени към процеса на сертифициране на изборите, и казва, че група активисти „с история на широкомащабни демонстрации, включващи планове за незаконна дейност, може да протестират срещу встъпването в длъжност, независимо от резултата“.

Демонстрации се очакват и във връзка с войната в Близкия изток.

Решението за радикални действия е взето без значение от победителят на вота. Една група вече дори е подала искане за разрешение за протест, но то е било отхвърлено.

Радикалните действия и ексцесии се очакват на 6 януари

Има планирани протести за деня след изборите – 6 януари.

Полицията на Капитолия съобщи за скок на публикации в социалните медии, в които се твърди, че изборите ще бъдат „откраднати“.

Те отбелязаха, че усилията за чуждестранно влияние за разпространение на конспирации за манипулиране и подкопаване на доверието в изборния процес „могат да изострят съществуващото политическо напрежение“.

Русия остава основната външна заплаха, въпреки че Иран също се опита да изостри напрежението около конфликта в Израел, според оценката.

Докладът подчертава, че участниците в заплахата гледат на сертифицирането на изборния вот и встъпването в длъжност като на „последните си възможности да повлияят на изборните резултати чрез насилие“.

Някои заплахи „остават неизвестни“, особено тази за „насилие от самотен радикалист“.

Мотивите на някои от последните нападатели остават неизвестни и непоследователни, което подчертава трудността от предсказване на насилието особено на отделни радикални единици.

Заплахи идват от руски домейни

Междувременно и медии като AP бият тревога за ситуацията в САЩ и дават повече яснота около подозрителните мейли със заплахи, получени от властите.

Ръководителят на агенцията за киберсигурност на правителството на САЩ казва, че въпреки че имейлите с бомбени заплахи, изпратени до множество щати, идват от руски имейл домейни, не е ясно дали виновниците всъщност са руснаци.

Джен Истърли, директор на Агенцията за киберсигурност и сигурност на инфраструктурата, каза пред репортери във вторник вечерта, че въпросът все още се разследва и че самоличността на подателите остава неизвестна.

ФБР уточни по-рано, че имейл заплахите, изпратени до Джорджия и други щати, са оценени като недостоверни и са от руски имейл домейн. Истърли обявява, че имейлите не са повлияли на способността на избирателите да гласуват.

Превод и редакция БЛИЦ