Великобритания обяви преход към нова ера срещу "Смъртоносния квартет"
Това трябва да даде реална оценка на нивото на отбранителните способности на страната
Лейбъристкото правителство, което спечели изборите в Обединеното кралство, не се поколеба да се заеме радикално с въпроса за отбранителната способност на страната и реши да преразгледа отбранителната политика.
Стратегическият преглед на отбраната ще бъде доставен навреме и ще бъде докладван през първата половина на 2025 г., пише UK Defense Journal Express, цитира "Фокус".
Това трябва да даде реална оценка на нивото на отбранителните способности на страната и да стане основа за трансформацията на британските въоръжени сили, които трябва да преминат към "нова ера".
Подобно решение е свързано с реалната заплаха от "Смъртоносния квартет", както официално го нарекоха в Лондон - Руската федерация, Китай, КНДР и Иран. Една от основните цели на този преглед е подкрепата на Украйна.
Прегледът, който трябва да приключи през първата половина на 2025 г., е поверен на лорд Джордж Робъртсън, бивш министър на отбраната и 10-ти генерален секретар на НАТО (1999-2003 г.).
В същото време основният извод от Стратегическия преглед на отбраната вече е известен, тъй като новото британско правителство вече нарече своите въоръжени сили "изпразнени“.
Изводът е повече от очакван, тъй като самите британски въоръжени сили вече се пошегуваха, че в резултат на спестяване на отбраната британските въоръжени сили разполагат с повече кавалерия, отколкото танкове.
Освен това, въпреки традиционно силната военноморска позиция на страната, Кралският флот сега разполага само с дузина и половина разрушители и фрегати, въпреки че в края на Студената война те бяха повече от петдесет.
Заслужава да се добави, че Стратегическият преглед на отбраната на Великобритания е доста важен документ, който обикновено се актуализира само веднъж или два пъти на десетилетие.
По-специално, след края на Втората световна война това се случва 11 пъти: през 1957 г., 1965-1968 г., 1974-1975 г., 1981 г., 1990 г., 1994 г., 1998 г. (с актуализация през 2002 г.), 2003-2004 г., 2010 г. 2015 г., 2021 г. (с актуализация през 2023 г.).
Тоест самият документ наистина е фундаментален и служи за извършване на промени в отбранителните способности. Кои точно ще се разбере догодина.
Но трябва да се отбележи, че новият министър на отбраната Джон Гийли и цялата Лейбъристка партия критикуваха предишното правителство на консерваторите за намаляването на британските въоръжени сили, които сега наброяват 72 510 души, най-малката цифра от Наполеоновите войни, както и за пилеене на пари.
Така че е напълно възможно да се очаква реално увеличение на разходите за отбрана във Великобритания, ревизия на някои отбранителни програми, както и активни инвестиции в отбранителни способности.
Заслужава да се добави, че Джон Гийли директно заяви, че ако руската федерация победи в Украйна, това ще бъде "зелена светлина“ за други страни, които искат да се разширят със сила и следователно е невъзможно да го допуснат.
Той също така призова Европа да се засили и да поеме повече отговорност за гарантиране на собствената си сигурност на фона на изместването на фокуса на САЩ към Индо-Тихоокеанския регион. Въпреки че си струва да се добави, че самата Великобритания е доста тясно свързана с него и е част от съюза AUKUS със САЩ и Австралия.
Последвайте ни
Обратняшката армия е 80 000. Тия наистина ли мислят да се бият с Русия, Китай, Корея и Иран? Ама с всички наведнъж, или ще ги бият по азбучен ред? Що не си намерят достоен съперник, например някоя държава от рода на Гватемала или Ангола? Само да напомня, че генерал Владимир Вазов с една дивизия изби 60 000 британци...