Британските власти смятат да съкратят базата с генетична информация за всички лица, които някога са били арестувани в страната.
Данните на над 850 000 невинни ще бъдат заличени. През декември 2008 г. Европейският съд за правата на човека разкритикува британската система за безсрочно съхраняване на ДНК-данни на арестантите. Според досегашната практика тези данни се внасяха в базата с генетична информация и оставаха там до смъртта на хората, от които са били взети. Но съдът в Страсбург определи подобна практика като незаконна, като отбеляза, че тя не прави разлика в подхода към невинните и престъпниците. След това от лондон решиха, че след изтичането на 12 години от базата данни автоматично ще бъде изличена информацията за хора, които са били арестувани по подозрения в извършване на тежки престъпления, свързани със сексуално насилие, но на които не са били повдигнати обвинения. При арестуване по подозрения в извършването на друг вид престъпления и без последвало обвинение данните ще бъдат изтрити след 6 години. Базата с ДНК-данни в Англия и Уелс е сред най-големите в света. Тя съдържа сведения за 4,5 млн. души, което представлява 5,2% от населението на страната. В аналогичната база данни в САЩ е включено само 0,5% от населението. /Би Би Си
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.