Правителството ще поеме контрол върху активите на петролни компании, работещи във Венецуела, съобщи президентът на страната Уго Чавес, затягайки хватката си върху индустрията.
Венецуелският парламент вече одобри закон, позволяващ национализацията на група петролни компании. Чавес заяви, че поемането на контрола ще се извърши днес на езерото Маракайбо. "Утре ще започнем да си връщаме активи и стоки, които вече ще принадлежат на държавата като обществена собственост, каквато винаги е трябвало да бъдат", заяви Чавес. Той добави, че хиляди работници ще преминат към държавната нефтена компания "PDVSA". Законът ще позволи впоследствие и по-лесното отнемане на активи от гиганти като "Халибъртън" и "Шлимбергер", докато държавната нефтена компания "PDVSA" натрупва милиарди долари в дългове, а цените на петрола остават ниски. Социалистическият президент национализира петролни проекти на стойност милиарди долари преди 2 години и в момента се насочва срещу по-малките компании, на които правителството се бавеше да плати, докато доходите спадаха през последните месеци. Решението може да доведе до още по-голямо забавяне в производството на страната-членка на ОПЕК след години на недостатъчни инвестиции от страна на "PDVSA", която спонсорира социалните програми, поддържащи популярността на Чавес. /Ройтерс
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.