Вълците, които нападнаха хора в Курганска област в Русия, са заподозрени, че страдат от хронично изтощение - прионна инфекция, която засяга нервната система, съобщават световните издания.

Досега само елените са страдали от болестта, но експертите многократно са предупреждавали за заплахата от заразяване на други животни и дори хора. Не са регистрирани случаи на разпространение на това заболяване в Русия.

В Курганска област вълк влязъл в курортно селище до езеро и нападнал четирима души. На трима от пострадалите местни жители е оказана медицинска помощ и няма опасност за живота им. Лекарите обаче не са успели да спасят една от жертвите.

"Това е първият случай на нападение на вълк над човек в населеното място. Сега съответните служби, съвместно с ловците, провеждат превантивни мерки за недопускане на евентуално присъствие на други животни на територията на селото или в близост до неговите граници", заявява Антон Волков, ръководител на Петуховски общински район на Курганска област.

Един от очевидците разказва, че вълците са били най-малко три. Според него, жената е била разкъсана наведнъж от два хищника. След това те нападнали три кучета, но едното от тях им отвърнало. След това вълк нападнал друга жена, която излязла от къщата си, за да види какво се случва, и я захапал по ръцете.

Следващата жертва на нападението е мъж. Вълкът го сграбчил за ръката и го хвърли на земята, като го захапа по предмишницата и краката. На помощ на пострадалия се притекъл племенникът на очевидеца. Той взел лопата и ударил с нея животното няколко пъти.

„По някакъв начин прогони вълка от този човек“, казва очевидецът. — Вълкът вече тръгна да напада (племенника) Костя. Опита се да го захапе за краката и ръцете, след което избяга. Момчетата успяха да се изкачат на оградата".

Очевидци разказват, че вълците се държали странно

Очевидци обърнали внимание на "стъклените очи и обезумялото поведение" на вълците. Местните жители подозират, че хищниците може да са се заразили с болестта на хроничното изтощение (CWD), което се причинява от приони, анормални протеини, които атакуват мозъка и нервната система.

Когато прионите навлизат в мозъка, заразените животни стават летаргични, спъват се и изнемогват. Те се характеризират с празен поглед, поради което CWD е наречена болестта на зомби елените или зомби вируса.

Доскоро болестта на хроничното изтощение засягаше само черноопашатите елени и сродни животни

В момента през района на Курган преминава миграция на диви сърни, принадлежащи към същото семейство като черноопашатите елени. Според местни жители вълк може да се е заразил, когато е изял заразен сръндак.

Болестта на хроничното изтощение представлява заплаха и за хората

Болестта на хроничното изтощение е опасна, нелечима и винаги фатална. Спирането на разпространението й е изключително трудно: патогенът може да оцелее с години в мръсотия или върху повърхности и е в състояние да издържи на радиация, нагряване до 600 градуса и третиране с формалдехид и други дезинфектанти.

Все още няма известни случаи на заразяване при хора или добитък и не са докладвани случаи на разпространение на болестта в Русия. В края на 2023 г. в Национален парк Йелоустоун в САЩ бяха забелязани първите елени, засегнати от тази инфекция.

Епидемиолозите не изключват, че болестта на хроничното изтощение може да се разпространи и сред други видове, включително хора. Те правят аналогия с болестта луда крава - друго прионно заболяване, което се появи при животните, но представлява опасност и за хората.

"Избухването на болестта луда крава във Великобритания показва как нещата могат да се объркат за часове, например когато болестта се разпространи от добитък към хора. В случая говорим за потенциал да се случи нещо подобно. Никой не казва, че това със сигурност ще се случи, но е важно хората да са подготвени за това", казва епидемологът Кори Андерсън.

Един от възможните сценарии за заразяване на хора е свързан с консумацията на болни животни като храна. Според някои оценки американските ловци са застреляли и изяли между 7 000 и 15 000 болни елена през 2017 г., число, което оттогава нараства с 20 процента всяка година.

 

 

 

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук