Вчера, 16 август, руската бойна авиация за първи път използва 3-а тактическа иранска авиобаза в Хамадан за нанасяне на удари по терористите в Сирия. Руски военни се оказаха в Иран за първи път от 1946 г. Същината обаче не е само в тактическите изгоди. Оценявайки отношенията между страните, наблюдателите заговориха за поредния провал на политиката на Вашингтон в Сирия и повишаване на руското влияние в Близкия Изток.
Русия осезателно увеличава своето влияние в Близкоизточния регион, отбелязва международният кореспондент на CNN Метю Чанс. „Москва увеличава своето военно присъствие. Тя показва, че сега нейното влияние се простира не само върху Сирия, но също и върху Иран, че тя е регионална сила, с която трябва да се съобразява” – обобщава Чанс по телевизията.

Безпрецедентно нарича събитието и експертът от Лондонския кралски ивститут за отбранителни изследвания Шашанк Джоши. На страниците на The Guardian той обръща внимание, че руските военни се върнаха в Иран за първи път от времето на Ирано-Азербайджанската криза през 1946 г., тоест след 70-годишно отсъствие.

С Джоши е готов да се съгласи и кореспондентът Джонатан Маркус, осветяващ в BBC News новините от отбранителния сектор. Според него за последната година „за първи път в този регион Москва разположи своя авиация на територия на трета страна”.

Русия и Иран показаха образцов пример за взаимодействие. Именно такова сътрудничество катастрофално не достига на западните страни, също полагащи усилия в борбата с тероризма в Сирия, счита политическият наблюдател Джон Уайт.

„Западните правителства отказват да работят съвместно с Русия и с Иран с цел разрешаване на конфликта. Те се опитват да търсят и да подготвят бойци от „умерената опозиция” и това е истински оксиморон. През 2016 г. в Сирия не останаха никакви умерени, с изключение на руските ВВС, войниците от Сирийската арабска армия, а също така съюзните бойци от Иран и Ливан” – отбелязва Уайт в разговор с РТ.

„Новото равнище на руско-иранското взаимодействие повдига въпроса дали САЩ не извършиха голяма стратегическа грешка” – пита The New York Times. Според автора на публикацията, отказвайки някога да започнат мащабна военна операция в небето на Сирия, на Капитолийския хълм отвориха прозорец на Русия за участие в конфликта.

Същевременно във Вашингтон не считат, че използването от Русия на военна база в Иран ще способства за нормализацията на сирийския конфликт. „Ние не считаме, че това е полезно” – заявил на брифинг официалният представител на Държавния департамент Марк Тонер.

Превод и редакция: БЛИЦ