Вторият в света пациент с присадено лице почина в Китай

https://blitz.bg/svyat/vtoriyat-v-sveta-pacient-s-prisadeno-lice-pochina-v-kitay_news28324.html Blitz.bg

В Китай почина пациентът, на когото беше направена втората в света частична трансплантация на лице през април 2006 г. Това съобщи ръководилият операцията хирург Го Шучжун в интервю за АФП.

32-годишният фермер Ли Госин е починал в дома си в село в Югозападен Китай. Смъртта му е била констатирана още през юли тази година, но официалното потвърждение е получено едва в края на миналата седмица. Точната причина за смъртта на Госин не е известна, тъй като аутопсия не е била направена, съобщи лекарят. По думите на Шучжун пациентът, който живеел в отдалечен район, не е могъл да посещава болницата за редовни прегледи. Известно е, че в последно време Госин сам се е отказал от имуносупресивната терапия, която предотвратява отхвърлянето на донорските тъкани и се е лекувал с неизвестни билки. Приемането на билките може да е провокирало увреждане на черния дроб, което от своя страна да е довело до смъртта на пациента, предполага хирургът. “Смъртта на Ли Госин не е свързана с операцията. Нашата операция беше успешна. Така или иначе ние не можем да изключим взаимовръзката с приемането на имуносупресивни препарати”, каза лекарят. ЛентаРу припомня, че лицето на Госин беше обезобразено при нападение на мечка. При продължилата 14 часа операция бяха напълно реконструирани носът, горната устна, както и предната стена на синуса на горната челюст, част от очната кухина и скулата. В резултат мъжът отново можеше да разговаря, да пие и да приема храна. На няколко пъти при него имаше остро отхвърляне на донорските тъкани, което беше спирано с мощна имуносупресивна терапия. /БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай