Китайската армия се очертава като истински конкурент на САЩ под управлението на Си Дзинпин, пише The Wall Street Journal в материал, представен без редакторска намеса.

Народноосвободителната армия (НОАК) вече разполага с хиперзвукови ракети, които избягват повечето защити, технология, която САЩ все още разработват. Неговите атакуващи дронове могат да се роят, за да парализират комуникационните мрежи. Военноморските кораби на Китай превъзхождат американските и това лято бе пуснат на вода третия самолетоносач, първият, проектиран и построен в страната.

Нейният бюджет за отбрана е на второ място след този на САЩ. В армията на Китай има повече военнослужещи, около 2 милиона, в сравнение с малко под 1,4 милиона в САЩ.

Въпросът за г-н Си, който той повдигна публично, е дали тези сили са готови за битка.

Китай не е водил война от краткия граничен сблъсък с Виетнам през 1979 г. За разлика от американските сили, които са се сражавали през по-голямата част от последните две десетилетия в Ирак и Афганистан, военнослужещите в Китай практически нямат боен опит – което някои китайски лидери описаха като "болест на мира“. Намирането на решение, различно от истинска война, е приоритет за г-н Си, особено когато той се стреми да подготви страната за потенциален сблъсък със САЩ.

"Трябва цялостно да засилим военното обучение и подготовка и да подобрим способността на армията да побеждава“, каза г-н Си в неделя при откриването на конгреса на Комунистическата партия, който се провежда два пъти на десетилетие.

Въпросът става все по-неотложен за Пекин с натрупването на напрежение с Тайван, който Китай вижда като част от своята територия. В неделя г-н Си повтори, че Пекин няма да се откаже от използването на сила в усилията на Китай да поеме контрола над острова.

"Пълното обединение на родината трябва да се осъществи и то ще бъде осъществено“, каза той и предизвика бурни аплодисменти.

Тайван съобщи за няколко полета на китайските военновъздушни сили близо до острова преди 2020 г. Но сега властите на острова свидетелстват, че те са достигнали повече от 1200 досега тази година. След като председателят на Камарата на представителите на Демократическата партия Нанси Пелоси посети Тайпе през август, разгневявайки Пекин, китайски военни самолети започнаха да пресичат средната линия между Тайван и континенталната част на Китай почти ежедневно.

Държавните медии в Пекин съобщиха за ускорено привличане на по-квалифицирани кадри в НОАК след посещението на г-жа Пелоси.

И все пак публикациите на НОАК казват, че някои офицери вземат погрешни оперативни решения, имат затруднения да ръководят войниците си и понякога не разбират собствените си заповеди. Войските от редовия състав са обхванати от система на командване отгоре надолу, което потенциално ги оставя зле екипирани да импровизират в ситуации на бойното поле – ситуация, която затрудни руската армия при нейната инвазия в Украйна.

Политическите приоритети на Китай означават, че около 40% от обучението на новобранците е включвало изучаване на комунистическата партия, а не обучение как да бъдеш военнослужещ. Лидерите, някои от които гледат на младите китайци като на глезени продукти на политиката на страната за едно дете, се съмняват дали те са достатъчно твърди, за да участват в реални бойни действия.

Усилието да се накарат различните военни клонове на Китай да работят по-тясно заедно - така наречената "единност", която се смята за решаваща за съвременната война - остава непроверена.

"Понастоящем няма много командири в НОАК, които са наистина опитни в съвместните битки“, написа един действащ офицер от Съвместния център за логистична поддръжка на Женжу по-рано тази година в коментар за военни ежедневник на страната. "Ако тази ситуация не се промени преди да има война, тя ще бъде много опасна“.

Външни анализатори казват, че НОАК изглежда напредва в събирането на сили за по-сложни съвместни учения, подпомогнати от взаимодействието с други армии, особено с руската. Откакто г-н Си пое властта, Китай увеличи ученията с Русия до 10 на година от едно или две преди това.

"Наблюдаваме нарастваща сложност и изтънченост в начина, по който те се представят в упражненията“, казва Ориана Скайлар Мастро, която изследва китайската армия в Станфордския университет.

Амбицията на г-н Си, според най-новата бяла книга за отбраната на Китай, е да завърши модернизацията на армията до 2035 г. и да я превърне в "сила от световна класа“ до 2049 г., 100-годишнината от основаването на комунистически Китай.

Стратези извън Китай казват, че ракетите с малък обсег на действие, въздушната и военноморската мощ на НОАК вече са толкова добре развити, че би било почти невъзможно за военните на други държави да действат близо до бреговата линия на Китай в конфликт.

Способностите на Пекин за водене на кибервойна се считат за най-съвременни. Службата на директора на националното разузнаване на САЩ, която съветва президента по въпросите на националната сигурност, заяви в доклад тази година, че Китай почти сигурно е в състояние да предприеме кибератаки, които биха нарушили критична инфраструктура в САЩ, включително нефтопроводи, газопроводи и железопътни системи .

Стотици милиони долари, похарчени за технология за балистични ракети, означават, че Китай вече може да постави под заплаха базите на САЩ в Азия. Нарастващият ядрен арсенал осигурява на Пекин средства за по-добро възпиране на съперниците.

От време на време в държавните медии се появяват съобщения за грешки в обучението или некомпетентност. Подобно на други армии, НОАК организира учения, в които нейните собствени сили играят ролята на съперници. В Китай те са известни като сини екипи, цвят, представляващ НАТО. Екипите на НОАК са червени, цветът на знамето на Китай.

В едно учение от 2014 г. във Вътрешна Монголия, описано в държавните медии, синият екип решава да измами червения екип, като изпраща около 20 войници, маскирани като членове на приятелска местна правителствена група, с предложения от зеле, картофи и напитки.

Това проработи. Червеният екип ги доведе до щаба си, където измамниците извадиха оръжия и заловиха червения командир.

В друг случай, съобщен в държавните медии, командир на армейски батальон е издал неправилна заповед за стрелба с артилерия с по-малък обсег, когато е необходим огън на далечни разстояния. Изстрелите не са достигнали целта, което позволи на син брониран хеликоптер да намери и унищожи позицията на червените.

Разказ на ежедневника на НОАК от миналата година описва как лидерите на бригада получават оборудване за нощно виждане преди учение. Те не са знаели как се работи с него и не са успели да го раздадат на войските си.

Подобни грешки не са характерни само за Китай, но те подхраниха несигурността сред лидерите, които многократно са използвали фразата "петте недостатъка“, за да опишат провалите на НОАК в речи и коментари в китайската военна преса.

Фразата се отнася до опасенията, че служителите на НОАК не могат да преценяват ситуациите, да разбират намеренията на висшите органи, да вземат оперативни решения, да разполагат войски или да се справят с неочаквани обстоятелства.

Друга обща фраза за самокритика, "двата недостатъка“, се отнася до възприеманата неспособност на НОАК  да води съвременна война и неспособността на офицерите да командват.

Г-н Си се опитва да коригира тези проблеми, откакто дойде на власт през 2012 г.

През 2015 г. той стартира най-амбициозните военни реформи в Китай от десетилетия. Той преразгледа организационната структура на Китай с цел да позволи на неговите въоръжени сили - армия, флота, авиация и ракетни и поддържащи сили - да работят по-тясно заедно. Такава координация вероятно ще бъде необходима за големи операции като нахлуване в Тайван.

Г-н Си също така разшири бюджета на НОАК, създаде нови звена за специални операции и увеличи усилията за привличане на повече квалифицирани военнослужещи.

Пекин разшири безплатните здравни грижи за войниците и техните семейства, подобри военните столове и насърчи включването на членове на популярни момчешки банди във военна пропаганда, за да стимулира набирането.

Експертите по отбраната казват, че централно място в проблемите на НОАК е недостигът на висококачествени таланти, включително за офицери.

В САЩ конкуренцията за влизане в Уест Пойнт или в някоя от останалите четири военни академии за обучение на офицери е силна. Но в Китай средните резултати на стандартизираните приемни тестове за приетите във военните му академии през последните няколко години паднаха доста под тези, приети в най-уважаваните университети.

Най-ниските успешни резултати в престижния китайски университет Цинхуа през 2021 г. в много случаи са били с близо 10% по-високи от тези в Националния университет за отбранителни технологии, често наричан в Китай "военният Цинхуа“.

Като крило на Комунистическата партия, НОАК е обект на искания от страна на политически лидери. През 2021 г. Министерството на образованието заяви, че ролята на военните е да осигуряват работни места за младите китайци. Набирането е силно насочено към по-бедните селски райони, които обикновено имат по-ниски образователни стандарти и по-висока безработица.

За разлика от САЩ, на НОАК му липсва добре изградена система за привличане и задържане на талантливи подофицери, гръбнакът на повечето армии. Подофицерите обикновено са завършили гимназия, които се издигат през редовната служба, за да помагат в изпълнението на заповеди и управлението на по-ниските чинове.

Китай се опита да направи ролите на подофицери по-привлекателни. Една програма позволява на новобранците да продължат обучението си в колеж или професионално училище в продължение на 2 години и половина, преди да постъпят в армията, и покрива част от разходите, за да бъдат по-добре квалифицирани за цивилни работни места след военна служба.

Малко над 20 000 студенти са се записали в програмата през 2020 г., според официални данни, малка част от общия подофицерски корпус. Тази година Китай обяви, че ще добави по-добри ползи.

Военни анализатори казват, че НОАК наистина има някои висококвалифицирани военнослужещи, включително части, подобни на военноморските тюлени на САЩ и командосите на военновъздушните сили.

Г-н Си положи усилия да направи военните учения по-реалистични и сложни. Преди да поеме властта, ученията понякога се възприемаха от външни анализатори като нещо не много по-различно от паради, за да направят военните да изглеждат добре. Сега те по-често предоставят някои от наличните симулации, близки до битка в реалния свят, казват военни анализатори.

Миналата година военновъздушните сили и армията на НОАК взеха участие в първите големи съвместни учения с Русия в Китай, в които участваха повече от 10 000 души персонал. Ученията включват десантни нападения, атаки с дронове и прецизни удари на изтребители, според официални доклади.

Денис Бласко, пенсиониран подполковник от армията на САЩ, който е бил военен аташе в Пекин през 90-те години на миналия век, казва, че обучението на силите обикновено се провежда от НОАК за сравнително кратки периоди, като ден или няколко дни, което не би подготвило за продължителна война.

Истинският тест за персонала на НОАК ще бъде, когато бъдат призовани да се бият. Някои американски военни стратези и анализатори казват, че Китай може да е на едно поколение от това да има способности и обучение в армията си, които биха могли ефективно да съвпадат с тези на САЩ.

"Нашите служители извършват разширени комбинирани операции от десетилетия. Техните не са го правили“, каза г-н Блашко.

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук