WSJ: Западът знаеше предварително, че контраофанзивата на Киев е обречена
Вашингтон и неговите съюзници са изправени пред обезпокоителната перспектива за по-дълга война, пише американското издание
Когато Украйна даде старт на контраофанзивата си тази пролет, военните лидери на Запад знаеха, че на украинските сили им липсва обучение или оръжеен арсенал - от снаряди до бойни самолети - за да изтласкат руските сили от укрепените им позиции.
Те обаче се надяваха, че смелостта и решителността на украинците все пак ще им позволят да надделеят, пише Руската служба на Би Би Си, цитирайки WSJ в неделя.
Сега изглежда, че офанзивата отслабва все повече и повече и вероятността за широкомащабен украински пробив тази година непрекъснато намалява, Вашингтон и неговите съюзници са изправени пред обезпокоителната перспектива за по-дълга война - и в резултат на това нови разходи.
WSJ отбелязва че Байдън, отивайки на изборите през 2024 г., е изправен пред трудна задача: да балансира помощта за Киев с изискванията на предизборната си кампания.
Лукашенко пред Путин: Вагнеровците започват много да ме напрягат, защото...
Нерешителността на САЩ все повече противоречи на настроенията на европейските лидери, сред които през последните месеци нараства увереността, че победата на Украйна (и поражението на Русия) трябва да бъде пълна, за да се гарантира сигурността на континента.
Европа обаче няма достатъчно ресурси, за да осигури победа на украинците. Според западни дипломати европейските лидери също едва ли ще увеличат значително подкрепата за Киев, ако почувстват по-нататъшно отслабване на такава подкрепа от Вашингтон, отбелязва вестникът.
В сравнение с миналата година ситуацията на фронта се е променила драматично. Тогава Украйна използва силно мобилна, децентрализирана защита срещу големите, но тромави руски сухопътни сили, успявайки да спре тяхното настъпление близо до Киев и след това да ги принуди да напуснат Харков и Херсон. Москва не се възползва напълно от своите мощни военновъздушни сили.
"Сега Украйна премина в настъпление срещу позициите на руските войски, които успяха да изградят мощна защита за няколко месеца", пише WSJ. "Според западната военна доктрина, за да се атакува окопан враг, е необходимо той да бъде превъзхождан най-малко три пъти и да се използва добре координирана комбинация от въздушни и сухопътни сили."
Освен това тревожна е и липсата на превъзходство в небето сред въоръжените сили на Украйна - според западните военни сложните настъпателни операции са просто невъзможни без него. Нито една западна армия никога няма да започне офанзива срещу укрепените линии на врага без пълно превъзходство във въздуха, казват те.
Липсата на авиационни и противовъздушни системи, необходими за успеха на украинската контранастъпление, беше известна на американските анализатори в началото на тази година, напомня изданието, позовавайки се на изтичане на секретни материали на Пентагона, публикувани от Джак Тейшейра.
Киев не разполага с достатъчно средства за противовъздушна отбрана - като американските батареи Patriot или по-мобилните немски системи Gepard - за да ги постави близо до фронтовата линия. Patriot и други големи, по-малко мобилни системи също са уязвими за руски атаки с дронове.
Липсата на противовъздушна отбрана и противовъздушни оръжия на Украйна на бойното поле осигури на Русия превъзходство във въздуха на по-голямата част от фронта, отбелязва WSJ.
Въпреки факта, че украинските пилоти най-накрая получиха зелена светлина от Вашингтон да започнат обучение за пилотиране на изтребители F-16, администрацията на САЩ все още не е дала необходимото разрешение за доставка на тези самолети на въоръжените сили на Украйна. Създаването на необходимата база за тяхното функциониране ще отнеме месеци и според анализаторите украинските F-16 при най-благоприятни обстоятелства няма да се появят в небето до следващата година.
Но дори и в този случай възниква въпросът за тяхната ефективност, тъй като остава неясно точно колко изтребители ще получи Украйна, в каква модификация, с какво бордово оборудване и въоръжение, как точно ще се извършва процесът на тяхната поддръжка и ремонт и каква степен на интеграция с останалите родове войски ще имат.
Използването на съвременни изтребители ще изисква ново ниво на координация на военните операции от украинската армия. В същото време забавянето на решаването на въпроса за прехвърлянето на самолети в Украйна дава възможност на Русия да продължи и допълнително да укрепи военновъздушните си сили.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
7 Коментара: