Япония предлагала на САЩ да нанесат ядрен удар срещу Китай

https://blitz.bg/svyat/yaponiya-predlagala-na-sasht-da-nanesat-yadren-udar-sreshtu-kitay_news28115.html Blitz.bg

Правителството на Япония е предлагало на САЩ през миналия век без колебания да нанесат ядрен удар срещу Китай в случай на война в Далечния изток. Тези шокиращи сведения се съдържат в разсекретени дипломатически документи, публикувани днес от повечето централни токийски вестници.

В откритите за широката публика документи на външното министерство от 1962-74 г. се съобщава, че през януари 1965 г. премиерът на Япония Ейсаку Сато на среща във Вашингтон с министъра на отбраната на САЩ Робърт Макнамара е предложил на Вашингтон в случай на необходимост да нанесат ядрен удар срещу Китай от кораби на военноморския флот. При тези разговори японският премиер е направил и изявления, които фактически одобряват внасянето в Япония на американско ядрено оръжие при извънредни обстоятелства. При това точно Сато, който заема премиерския пост от 1964 г. до 1972 г., провъзгласява в парламента на страната през 1967 г. трите неядрени принципа – да няма, да не внася и да не произвежда ядрено оръжие. За това през 1974 г. му е присъдена Нобелова награда за мир, предаде ИТАР-ТАСС. По-рано Япония многократно беше обвинявана, че всъщност си затваря очите за влизането в нейни пристанища на американски кораби и подводници с ядрено оръжие на борда. В публикувано днес интервю известният в Япония политолог Тахакито Танака определя тази позиция като “голяма измама” на народа на страната, преживяла атомните бомбардировки над Хирошима и Нагасаки, отбелязва Newsru. /БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай