Забраняват на хомосексуалистите да служат в перуанската полиция

https://blitz.bg/svyat/zabranyavat-na-homoseksualistite-da-sluzhat-v-peruanskata-policiya_news48611.html Blitz.bg

Перуанското правителство обяви намерението си да забрани на хомосексуалистите да служат в полицията на страната, за да укрепи имиджа на органите на реда.

Мярката е обект на един от седемте законопроекта, предложени от перуанския министър на вътрешните работи Мерседес Кабанийас, която се опитва да реорганизира полицията, ползваща се с лоша репутация в очите на обществеността. Критиците на инициативата твърдят, че новите законопроекти, особено онези, които се отнасят до сексуалната ориентация и поведението, са противоконституционни. Ако законът бъде приет, всеки полицейски служител, който има сексуални контакти с лице от своя пол, ще бъде отстраняван от работа. Същото се отнася и до служителите, които изневерят на съпрузите си. Смята се, че подобно тяхно поведение може да предизвика скандал и да засегне имиджа на полицията като цяло. Освен това според новите правила под заплахата за уволнение ще се окажат и полицейските служители, които вземат подкупи, както и организаторите и участниците в стачки и протестни демострации. Политиката на “твърдата ръка”, подета от Кабанийас, вече и осигуриха обществена подкрепа. Перуанските средства за масова информация наричат министъра “Тачър” в чест на бившата министър-председателка на Великобритания. Заради традиционната мачистка културав Перу полицаите, които не крият сексуалната си ориентация, са твърде рядко явление. Обаче обществените движения, които защитават правата на гейовете и лесбийките, набират сила и новият законопроект предизвиква бурна полемика. /Би Би Си
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай