Русия е загубила почти 500 танка при нахлуването си в Украйна, според независими изследователи на бойното поле от разузнавателната група с отворен код Oryx. Според Украйна броят им е близо 700, пише Днес Бг.

И двете цифри са стряскащи и поставят въпроса: остарели ли са танковете? Повалени от кал, ужасна логистика и украинци с противотанкови оръжия, руските танкове, които сега се появяват в социалните медии и новинарските репортажи предимно като изгорени отломки, изглежда показват, че отговорът е да.

Изкушаващо е да вярваме, че пъргави и решителни украинци, въоръжени със сложните ракети Javelin, са променили всичко, което знаехме за танковете след Първата световна война, но истината е по-сложна. Смъртта на танка като основен начин на съвременната война е предсказана от почти век. Но тя така и не идва.

Русия направи опит за инвазия в Украйна в стил блицкриг, като разположи невероятен брой войски и броня с надеждата бързо да плени големите градове. Докато битките се разиграваха и руските жертви нарастваха, наблюдателите — както от сериозните, така и от креслото — започнаха да обвиняват танковете.

Това е твърдение, което е почти толкова старо, колкото самите танкове. Странно е, като се има предвид, че самата Украйна иска танкове от своите съюзници. Също така е напълно погрешно разбира съвременната война и не успява да разпознае какво наистина прецаква руските танкове в Украйна: лошо планиране и логистика.

"От време на време хората обичат да внушават, че танковете са остарели. Появява се някакъв нов конфликт, няколко танка се удрят и хората започват да си задават този въпрос", казва пред VICE Никълъс Дръмънд, бивш офицер от британската армия, анализатор на отбранителната индустрия и британски съветник на германската отбранителна компания Krauss-Maffei Wegmann.

Почти клише е да се каже, че танковете са остарели. В края на Първата световна война хората пишат, че механизираната броня вероятно никога повече няма да бъде използвана на бойно поле. Танковите битки, разбира се, доминират във Втората световна война. През 1960 г. британски историк пише: "През последните 40 години висшите отбранителни власти обявяваха, че танкът е мъртъв или умиращ. Всеки път той се издигаше от гроба, в който го бяха изпратили, а те бяха хванати да дремят."

За Дръмонд и други експерти танкът играе важна роля във войната. "Всички казват, че войната в бъдеще ще се води само с дронове, самолети, ракети, подводници, спътници и така нататък", казва той. "Но никой от тях не може физически да сграбчи и задържи позицията си."

За да може Русия да постигне своите териториални цели в Украйна, тя трябва да изтегли украинските войници от позициите им и да контролира територията, която Украйна някога е окупирала. "Тази способност за завземане и задържане на позиции е фундаментално жизненоважна", обяснява Дръмънд.

"Но просто не можете да направите това с много от тези други модерни части от технологии, за които хората обичат да говорят. Това, което казвам, беше вярно във  Ватерло, Гетисбърг, по време на Първата световна война, във Фолклендските острови, Ирак и Афганистан. Но е вярно и днес. Ние виждаме тези момчета, които физически държат територия срещу руската атака и нанасят щети."

Бронята все още е един от най-добрите начини за защита на пехотата, докато се движи в позиция за улавяне и задържане на земята. "Артилерията е кралицата на бойното поле и е толкова вездесъща заплаха, че единственият начин, по който можете да се движите, е под бронята", на мнениe е Дръмънд.

"Каква роля играят танковете? Е, танковете основно поддържат пехотата при нападението и унищожават други танкове. Русия се нуждае от танкове, ако иска да завладее Украйна". Според Дръмънд обаче тя е прецакала логистиката и планирането си. "Когато влязоха в Украйна, те напълно погрешно разбраха украинското отношение към поглъщането от Русия", обяснява той.

"Имаше това шествие от танкове. А украинците нямаха танкове и ги забелязаха. Така че това от самото начало беше фундаментално лоша стратегия, лоша тактика, лошо лидерство, ужасяваща логистика и много бавно руските сили промениха този подход, когато разбраха, че са сбъркали."

Руските военни загубиха повече танкове през първите три седмици на войната, отколкото британската армия някога е губила. "Това само ви показва мащаба на некомпетентността, която придружава начина, по който те са провели кампанията", допълва Дръмънд.
 


Щабният сержант Джеймсън Мийд, действащ морски пехотинец на САЩ, e съгласен с това твърдение. Мийд е майстор артилерист - работа, която му дава задълбочени познания за различни оръжейни системи, включително танкове и противотанкови оръжия. Мийд казва, че възгледите му са негови и не представляват Корпуса на морската пехота на САЩ.

"Те се преумориха", на мнение е Мийд за руснаците. "Неща като танкове, БТР или всичко, което е насочено към превозни средства, изисква голямо количество логистика и поддръжка."

Другата половина от историята на танковете в Украйна е използването от украинските военни на противотанкови управляеми ракети (ПТУР) като Javelin. Според Мийд, обучението на някого за използване на Javelin отнема няколко дни, а самото оръжие струва около 100 000 долара. Обучение на някой да използва танк изисква значително повече време, усилия и пари.

"Как да обуча шофьори, които са опитни и да имам артилеристи, които са опитни? Ами командирите на превозни средства, които разбират разгръщането?",  допълва Мийд. "По-често виждаме, че руската доктрина не е актуална днес. Бронетанкови формирования все още са близо. За нас е доста лесно да използваме неща като електронна война или дронове, за да забележим тези формации и да получим точен непряк огън с лутащи се боеприпаси, за да унищожим тези формации."

Дръмонд също така отбелязва икономическата нестабилност от загубата на толкова много танкове. "Когато видите, че актив от 10 милиона долара се унищожава от актив от 100 000 долара, това е много отрезвяващо", казва той. "Мисля, че един от проблемите е, че танковете са станали толкова големи, толкова сложни и толкова скъпи, че едва можем да си позволим критична маса от тях."

"Танковете не могат да продължат да стават по-големи, по-тежки и по-скъпи", допълва той. "Защото другото нещо за тях е, че войната е станала много, много бърза. А с БЛА имате очи в небето навсякъде. Това ви прави много уязвими, ако не можете да се движите бързо."

И Мийд, и Дръмънд казват, че танковете ще трябва да станат по-евтини и по-пъргави, за да се адаптират към модерно бойно поле. "Танковете все още са актуални, но просто не можете да имаме следващо поколение танкове, които биха имали цена от 14 милиона долара всеки. Това просто не е устойчиво", казва Дръмонд. "Наистина, това, което искате, е превозно средство, което струва 1 или 2 милиона долара. Можете да имате много от тях и няма значение, ако загубите един."

Дръмънд и Мийд също отбелязват, че атаката и защитата са две много различни дейности във войната. "Те защитават центровете на населението", казва Мийд. "Те устройват сложни засади близо до мястото, където се намират. Те не се движат напред. Така че, ако сте отбранителна сила и разполагате с логистика точно там и не е нужно да се движите, тогава да, всеки може да носи ПТУР."

За всеки става по-трудно да използва тежки противотанкови ракети, когато сте в настъпление. Войната се придвижи на изток към Донбас и нещата могат да се променят много бързо.

Украйна мобилизира свои собствени танкови бригади, включително резерви, а боевете в Донбас се очаква да бъдат кървави и продължителни. Вероятно ще има много танкове, борещи се с танкове. Предградията, горите и пътищата на Киев и околностите не са създадени за танкова битка. Огромните открити полета на Донбас ще бъдат различна история.

"Танкът винаги ще има някаква роля в съвременното бойно пространство. Танкът предлага огромно количество директна огнева мощ. Танкът е умножител на сила", казва Мийд. "Танкът е имал божествен статут на бойното поле... не можете да замените ролята на 120 мм оръдие и коаксиална картечница с ракета, която е самоходна, способна да пътува бързо и да влияе на бойното пространство около вас."

Държави от цял ​​свят изпращат оръжия и брони в Украйна. Включени резервоари. Германия предлага 50 ремонтирани Leopard 2, а Америка помага да се организира опит за изпращане на броня от съветската епоха.