Започна евакуирането на пътниците от заседналия аржентински кораб

https://blitz.bg/svyat/zapochna-evakuiraneto-na-patnicite-ot-zasednaliya-arzhentinski-korab_news25713.html Blitz.bg

Спасители подготвят евакуирането на 89 пътници от заседналия вчера в плитчина край бреговете на Антарктида аржентински туристически кораб “Ушуайа”, съобщи Енрике Карвахал, представител на пресслужбата на Генералния щаб на аржентинските военно-морски сили.

“Ушуайа” се натъкна на подводна скала в 15,55 часа българско време вчера на разстояние 1 300 километра от едноименния аржентински град, който е и най-южният на планетата. На борда му има 122 души, от които 33 членове на екипажа. Към “Ушуайа” се е доближил пътническия кораб “Атлантик Дрийм”. При катастрофата той се е намирал на 7 морски мили от мястото на инцидента, заяви Карвахал. Според него евакуацията може да бъде отложена до пристигането на чилийския военен спасителен кораб “Лаутаро”, патрулиращ на 10 часа от туристическия кораб. За координиране на действията между двете държави по спасяването към мястото на инцидента вече е излетял аржентински военен самолет “P-3B Orion”. “Ушуайа” е построен през 1970 г. в Панама за океански изследвания, но преди няколко години е преоборудван за превозване на туристи до бреговете на Антарктида и островите в южната част на Атлантическия океан. Дълъг е 85 метра и развива скорост до 14 морски възела. Разполага с 42 луксозни каюти. Вчера корабът получи пробойна и в част от отсеците нахлу вода. Аварията причини изтичане на гориво и машинно масло. В момента седи неподвижно в плитчината и няма непосредствена опасност от потъване. Пътниците се чувстват задоволително и няма пострадали при сблъсъка с подводната скала. /РИА “Новости”

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай