САЩ действат смело в Израел и предпазливо в Украйна, защото Русия е въоръжена с ядрено оръжие, а Иран не. Това съобщава Politico, позовавайки се на американски официални лица.

„Трудният отговор, който украинците може да не искат да чуят, но за съжаление е верен, е, че можем да рискуваме да свалим ирански ракети над Израел, без да провокираме пряка война с Техеран, което може да доведе до ядрена война.

Много по-голям риск, ако опитваме го с Русия“, казва старши сътрудник на Сената на САЩ.

Разкритие от Белия дом

Двама служители на Белия дом, пожелали анонимност, посочиха същата причина.

Както беше отбелязано, изпращането на американците да свалят ракети над Украйна може да провокира пряк военен сблъсък между двете водещи ядрени сили в света на фона на най-голямата война в Европа след Втората световна война.

Свалянето на ракети в Близкия изток не предизвиква конфликт с "ядрен" противник.

„Тъжно е да гледаш всичко това като обикновен гражданин на Украйна – когато Москва жертва страната и гражданите ти в споразумение за предотвратяване на ескалация“, каза Николай Белесков, изследовател в Украинския национален институт за стратегически изследвания.

В същото време двама украински офицери от ПВО признаха при условие за анонимност, че е по-лесно да се свалят ракети над Израел, отколкото над Украйна.

Размерите на Украйна

Това е малка държава и САЩ могат да използват своите военноморски системи за противоракетна отбрана, докато Украйна е по-голяма по размери и недостъпна за западните военноморски сили.

За да защитим страната си, ще е необходимо да поставим ПВО на западната граница, но това ще помогне само на прилежащата територия.

„Членовете на НАТО, участващи в противовъздушната отбрана на Украйна, ще трябва да дадат много по-голям принос в по-широка територия, с по-голям риск от „влизане във войната“ в името на неопределени постижения.

Цената също ще бъде по-голяма, тъй като честотата руските атаки е много по-голяма от значителните, но реактивни опити на Иран да нанесе директен удар срещу Израел“, обясни Матю Савил, директор на военните науки в Кралския институт на съюзническите сили във Великобритания.

Самолети на НАТО над Украйна

Поради това съюзническите изтребители ще трябва да летят в небето над Украйна, което потенциално може да доведе до директни сблъсъци с Русия, които Белият дом се опитва да избегне.

„За да увеличат максимално ефективността на подобни усилия, западните сили вероятно ще искат да се сблъскат директно с руските самолети чрез нанасяне на удари и/или потискане на руски радари с голям обсег и ракети за противовъздушна отбрана.

Следователно това свързва противоракетната отбрана с по-директно участие, дори и само в във въздуха", каза Кавил.

Както отбелязва изданието, обвиненията към САЩ в двойни стандарти отразяват по-широкото разочарование на Украйна, че администрацията на Байдън не прави достатъчно, за да помогне на Киев да спре руските атаки.

Доставка на оръжие

Става дума за бавната продажба на оръжие и забраната на Украйна да използва далекобойни оръжия от нейните съюзници на територията на Руската федерация.

„Съединените щати могат да направят повече, за да помогнат на Украйна в нейната битка срещу Русия...

Съществува почти парализиращ страх от нежелание да се нанесе директен удар, защото администрацията гледа на това като на пряка битка с Русия“, отбеляза Шелби Магид, заместник-директор на Атлантическия съвет във Вашингтон.

Американски служители признаха, че са наясно с нарастващото разочарование в Украйна, но казаха, че работят върху нови доставки на оръжия, които трябва да разсеят безпокойството в Киев.

Превод и редакция: БЛИЦ