Защо ракетата "Орешник" няма как да прелети от Беларус до Киев за 111 секунди

Максималната ѝ скорост се достига само за много кратък момент, след дълго ускорение, а след това тя се движи по инерция

https://blitz.bg/svyat/zashto-raketata-oreshnik-nyama-kak-da-preleti-ot-belarus-do-kiev-za-111-sekundi_news1125268.html Blitz.bg

Обявеното от Минск разполагане на балистична ракета със среден обсег "Орешник" в Беларус предизвика в някои украински медии паника, която, вероятно, е била много очаквана в Кремъл. Твърди се, че тази поредна "заблуда" сега може да достигне европейските столици, включително Киев, за броени секунди.

По-конкретно се посочва, че до Киев "Орешник“ лети само 1 минута и 51 секунди, до Луцк – 1 минута и 44 секунди, до Лвов – 2 минути и 24 секунди, до Вилнюс – 1 минута и 4 секунди, до Варшава – 2 минути и 23 секунди.

Украинският проект Defense Express отбелязва, че тези твърдения са заблуда. Защото тези цифри са получени чрез разделяне на разстоянието до градовете на декларираната скорост на "Орешник“ от 12 300 км/ч. Но без никакво разбиране как всъщност лети една балистична ракета.

"Орешник“ е балистична ракета. И се движи по стръмна балистична траектория, а не по права линия.

Освен това, максималната ѝ скорост се достига само за много кратък момент, след дълго ускорение, а след това тя се движи по инерция. Тоест, разделянето на разстоянието между точката на старт и падането на максималната скорост е фундаментално погрешно.

Нещо повече, всъщност всички тези изброени градове, включително Киев и по-голямата част от Украйна, се намират извън обсега на "Орешник“, колкото и парадоксално да звучи това.

Защото тази двустепенна балистична ракета с твърдо гориво и среден обсег, както и други подобни, има не само максимален обсег, но и минимален обсег на полета.

И тези параметри на "Орешник“ са известни, защото са обявени публично от представители на украинските специални служби на брифинг с участието на президента на Украйна на 31 октомври 2025 г. Минималната далечина на полета на "Орешник“ е 700 км, а максималната – 5500 км.

А по отношение на Киев, "Орешник“ изобщо не може да порази целта си от територията на Беларус, защото разстоянието от най-отдалечената точка на тази страна до украинската столица е 660 км.

Което, разбира се, по никакъв начин не отменя факта, че този мобилен наземен ракетен комплекс в случай на ядрена война представлява значителна заплаха за цяла Европа и други страни.

При балистичните ракети цялото "грубо“ управление на далечиината на удара е сързана с изграждането на траекторията. Ако трябва да лети далеч – траекторията се проектира наклонена, ако ударът е на малко разстояние – е много висока.

По този начин двигателите на ракетата работят еднакво време, а реалното разстояние на полета, опростено, остава непроменено. В същото време "Орешник“ все пак е по-модерна и двустепенна ракета с твърдо гориво.

За да разберем как точно работи, можем да се обърнем към най-близката до него съветска балистична ракета със среден обсег РСД-10 "Пионер“, по принципа на която е създаден "Орешник“. Освен това, те имат много сходни параметри по отношение на обхвата, тъй като "Пионер“ има не по-малко от 600 и не повече от 5000 км.

Полетът на РСД-10 "Пионер“ се осъществява по следния начин. Първата степен трябва да работи напълно (има само аварийно средство за спиране на работата), за да се включи втората степен на необходимата височина.

Това е много важно, защото импулсът му е изчислен за конкретна работна среда, която е абсолютно различна за долните и горните слоеве на атмосферата, както и за вакуума.

И си струва да се припомни, че за разлика от двигателя на течно гориво, където има възможност за дроселиране (управление на тягата) и дори многократно включване-изключване, при двигателя на твърдо гориво такива възможности няма.

Втората степен на РСД-10 "Пионер“ има средство за спиране на тягата, така нареченото отрязване, и това позволява грубо да се управлява обсега на полета не само чрез повишаване на височината на траекторията.

Веднага щом това се случи, се извършва точно насочване на бойния блок и разделяне на главните части. Това се случва благодарение на двигателите за ориентация и маневриране, които също са проектирани да работят в определени условия.

И последователната работа на степените, тяхното отделяне, маневриране и развеждане на бойните блокове - това е време, а с него и разстоянието, което ракетата изминава, което формира минималният и максималният обсег.

Струва си да се добави и още един детайл. На вече споменатия официален брифинг е съобщено, че в момента в Русия има само един "Орешник“, друг един е бил унищожен от руснаците, а трети е бил успешно унищожен по време на операция на украинските специални служби през лятото на 2023 г.

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай
11 Коментара
Таки
преди 6 месеца

Само гледайте Орешник да не пристигне за по кратко време,в Народното събрание на България.Пълно е с педали в Народното събрание.

Откажи
Онуфри
преди 6 месеца

Абе тоя бърдук от къде знае колко "Орешника" имат руснаците,да не е склададжията на ракетите.А знае ли колко презерватива са им приготвили руснаците.За памперсите вече знаят.

Откажи
Гаро
преди 6 месеца

"Украинският проект" еди кво си...рече, ясно откъде копирате тия глупости, чак кАТИЛА онемя!

Откажи
айнщайн
преди 6 месеца

големи теоретици тези украинци,всичко знаят за всичко,а къде е техният аналог на орешник,на теория техният орешник е по-добър от тпзи на руснаците,а и всички вядяха как тяхнато ГУР ;унищожило; един орешник- в подземията на Днепропетровск

Откажи
Миладинов
преди 6 месеца

Много страх виждам ! Спокойно , един път се умира и когато е мигновенно и неочаквано е най -хубаво !

Откажи
Щом
преди 6 месеца

Щом има такъв спор трябва да се провери нагледно кой е прав ! Аз пък мисля че до народното събрание е изключено да прелети! ЕС съюз го пази!

Откажи
ОБЕКТИВЕН
преди 6 месеца

АБЕ БЛИЗАДЖИИ ВИЕ НЕ РАЗБРАХТЕ ЛИ ,ЧЕ КОЙТО ВЯРВА НА УКРОПИТЕЦИТЕ И ЗАПЯВА ПО ТЯХНАТА МАНТРА РАНО ИЛИ КЪСНО СЕ ПРИЗЕМЯВА НА БУНИЩЕТО НА ОБЩЕСТВЕНОТО МНЕНИЕ! ВИЕ СМЕЛО СТЕ СЕ ЗАПЪТИЛИ НАТАМ И ПО УСРАИНСКИ МОДЕЛ ЩЕ СЕ РАЗБИЕТЕ "ГЕРОЙСКИ" В ЛАЙНАТА ЗАБЪРКАНИ ОТ ШАЙКА ПЛАТЕНИ НАРКОМАНИ ,И БЕЗРОДНИ И.....

Откажи
Rita
преди 6 месеца

В този вестник поредния "специалист" се изказва толкова уверено , като че ли той е правил тази ракета . А защо не си пишеш ИМЕТО , толкова голяяяяяям и знаещ -- да те научим, че повече да не си губим времето с теб . То май не си единствен - много като тебе трябва да си заработят парите, получени от Америка . СОРОСОИДИ откачени.

Откажи
Nyakoy
преди 6 месеца

Може и да не може за 111 секунди, но защо да не може за 211 секунди например? А докато няма практически опит нищо не може д

Откажи