„Железен купол“ - какво представлява израелската противоракетна система и как работи?
Той е създаден, за да се справи с минохвъргачки и ракети, изстреляни по Израел от сравнително близко разстояние. По конкретно от Газа и Ливан
Заради мащабния ракетен обстрел в Израел, във фокуса на много хора е системата за противоракетна отбрана “Железен купол”. Iron Dome успява да прихване и обезоръжи по-голямата част от хилядите изстреляни ракети.
По конкретно има процент на прихващане около 90%, по данни на израелското министерство на отбраната.
Защо е създаден Iron Dome?
Железният купол е създаден, за да се справи с минохвъргачки и ракети, изстреляни по Израел от сравнително близко разстояние. По конкретно от Газа и Ливан. Първото му прихващане беше през април 2011 г., когато свали ракета „Град“, изстреляна от Газа към израелския град Ашкелон. Оттогава той е прихванал хиляди ракети.
Как работи?
Чувствителен радар открива приближаващ снаряд, идващ от 4 до 70 километра и прогнозира неговата траектория и точка на удара. Контролен център обработва тази информация и се свързва с пускова установка, която изстрелва ракета, за да унищожи снаряда. Системата е проектирана да реагира само на снаряди, които представляват заплаха, особено за населени места.
Той се въздържа от огън по ракети, изчислени да кацнат в празен терен и по този начин запазва ракети. Нещо особено важно в случай на масирани атаки. Цената на всяка ракета е около 40 000 до 50 000 долара, според изследовател от Израелския институт за изследване на националната сигурност
Установките са мобилни и към средата на 2021 г. Израел разполага с десет от тях.
Те са разположени в цялата страна, според американския военен изпълнител Raytheon Technologies, който през 2014 г. започна съвместно производство на Iron Dome с инициатора на системата, израелската Rafael Advanced Defense Systems.
Всяка батарея има три до четири пускови установки с цел защита на населена зона от 155 квадратни километра, според Raytheon. Системата е проектирана да работи ефективно при всякакви метеорологични условия.
Кой го финансира?
Първоначално Iron Dome беше разработен без помощта на САЩ, но през 2011 г. ключовият съюзник на Израел започна да подкрепя финансово програмата. След като САЩ инвестираха в Iron Dome, Конгресът настоя за споделяне на технологии и съвместно производство, което е начинът, по който Raytheon влезе в картината. Прави компоненти за системите, които прихващат вражеските ракети.
Днес някои от противоракетните батерии се произвеждат в САЩ. Американската подкрепа за системата е част от по-голям пакет от американска военна помощ за Израел, която според споразумение между двете страни ще възлиза на общо 38 милиарда долара през годините 2019 до 2028 г.
Какъв е резултатът от работата на Купола?
Железният купол е спасил много израелци от смърт или нараняване. От една страна, това дава на израелското правителство време и политическо пространство да реши кога и как да отговори на ракетни атаки.
В някои случаи това означава, че Израел е против сухопътна инвазия в Газа. Някои анализатори твърдят, че защитата на Железния купол приспива израелците във фалшивото усещане, че могат да си позволят да игнорират вековния конфликт с палестинците, вместо да се ангажират с дипломация за разрешаването му.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
6 Коментара: