Недопустимо е в Европа да има зони с корупция, защото така не може да се работи успешно, заяви бившият президент на Франция Валери Жискар Д`Естен на конференция, организирана от политическа партия ГЕРБ.
Според Д`Естен Европа, трябва да върви към подобряване на европейските институции. "България гласува за пренаписване на Европейската конституция и вие, трябва да направите така, че Европа да функционира. Това е и ваш приоритет”, отбеляза Д`Естен. По думите му трябва да се спазва политическата култура. Той каза още, че за страната ни няма лоша представа в Европа, но все още тя обект на критика и има слабости, които трябва да се преодолеят. Д`Естен посочи като основни слабости корупцията, която по думите му неумело е посегнала на европейските фондове. Друга слабост на държавата ни е съдебната система. „Не може да има демокрация без силно правосъдие. За съжаление бяха установени не малко трудности, които пречат тези проблеми да се преодолеят”, посочи Д`Естен. По думите му проблемите на България касаят всички държави членки, защото „ние сме едно цяло”. Тези, които се въздържат да гласуват няма да кажат, че са европейци, смята той. Жискар д*Естен посочи, че българите ще гласуват не само като граждани на страната, но и като европейци. По думите му ЕС е най-голямата общност от граждани на индустриализирани държави, но приоритет от сега нататък трябва да бъде подобряването на функционирането на ЕС. "Трябва да се определи в каква посока иска да върви Европа – към социално-пазарна икономика или към по-колективното направление на левицата", допълни Жискар д*Естен. Той добави, че имаме нужда от повече личности – лидери като президентът на САЩ Барак Обама. Запитан дали администрацията на ЕС не е прекалено сложна, бившият френски президент отговори, че тя е била създадена, когато общото европейско пространство е било по-малко и сега действително трябва да се мисли за подобряването й. На друг въпрос на член на ГЕРБ за това дали трябва Турция или Русия да се присъединят към ЕС, Жискар д*Естен отговори риторично "искаме ли да се разширяваме непрекъснато?" Наложително, според него е организирането на европейския континент, но призна, че с Русия Европа споделя повече културни и религиозни ценности. Бившият френски президент е категоричен, че не датата на ратификация на Лисабонския договор е най-важна, а неговото добро приложение. Той изрази надежда, че в началото на 2010 година Ирландия също ще го ратифицира. /БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.