Тя е най-северната страна в Европа и понякога градусите там падат до минус 42 градуса. Понякога вали много сняг, но понякога е сухо и студено, предава bg-voice.com.

Там 99% от населението ходи на сауна поне веднъж седмично, а елените се скитат свободно по улиците на малките градове.

За някои от посетителите на страната там е скучно. И въпреки всичко там живеят най-щастливите хора в света.

За поредна година Финландия оглави класацията на най-щастливите държави на Земята. Класация, в която САЩ са на 18 място, а България – на далечното 100.

Каква е тайната на Финландия – ето няколко факта, подбрани от Bright Side, които може би дават отговорите.



Безплатна питейна вода

Финландия често се нарича „земята на хилядата езера“. Тези езера се появяват в резултат на последната ледникова епоха, завършила преди около 10 000 години.

Водата в тях е толкова чиста, че можете да се пие директно, без да се нуждае от допълнителна обработка. Почти всеки ресторант предлага бутилка вода безплатно, дори и клиентите да забравят да попитат сервитьора за това.

Друг възможен отговор за щастието на финландците се крие във факта, че те прекарват много време на открито. Около 70% от територията на Финландия е покрита с гори.

Ето защо финландците се чувстват комфортно в гората, защитени, когато са заобиколени от природата, и това ги успокоява. Прекарват много време на открито, а също така редовно правят туристически преходи и карат колела.

Важен факт е и че във Финландия помощи се изплащат до навършване на 17-годишна възраст на детето. Родителите получават обезщетение в размер на около 100 евро на месец.

Помощта се увеличава леко за всяко следващо дете, родено в семейството, и се изплаща, докато то стане на 17 години.

По-голямата част от родителите предпочитат да не използват парите и да ги спестят, за да оставят прилична сума на своя син или дъщеря. След раждането родителите получават от държавата всички необходими неща за бебето.

В специалните картонени кутии, които им се дават, се съдържат 64 различни предмета, включително дрехи, памперси, играчки, както и цялата необходима информация за грижата за новороденото.



Най-добрата пица в света

Всичко започва със Силвио Берлускони – италианският премиер, който заявява, че не обича финландската храна. Три години по-късно Финландия печели международния конкурс за пица, като изпреварва Италия и представя известната си „Пица Берлускони“ с еленско месо.

Но има и други факти, които натежават в полза на щастието.

Финландия е един от световните лидери в рециклирането на боклук Страната се придържа към кръговата икономика, която дава възможност да се използват всички налични на обществото ресурси с минимално количество отпадъци.

99% от битовите отпадъци се рециклират или изгарят, което впоследствие генерира енергия. 9 от 10 пластмасови бутилки се рециклират, същото важи и за стъклените изделия, където процентът на рециклирания продукт е още по-висок.

Във Финландия полицията се радва на високо обществено доверие.

Особеността на финландската полиция е, че организационно тя представлява едно цяло, а не няколко отделни структури, както в повечето страни по света.

Това се прави, за да се противодейства на възможните опити на всяка група управляващи кръгове да я монополизират и да й повлияят.

Както показва практиката, това е едно от най-добрите решения на финландското правителство, защото почти 90% от финландците вярват на полицията.

Във Финландия съществуват много видове странни спортни състезания.

Спортът е неразделна част от живота на финландците. Освен добре познатите спортове, тази страна е измислила състезания като носене на съпруги, хвърляне на мобилни телефони, лов на комари и други.

Всеки има достъп до интернет

През 2010 г. Финландия се превърна в първата държава в света, в която списъкът с граждански права включва правото на достъп до интернет.

Правителството официално задължава доставчиците на интернет да предоставят на населението високоскоростен (широколентов) интернет и да се уверят, че жителите, които не са имали интернет връзка към момента на приемането на закона, ще получат такава.

Във Финландия бащите прекарват повече време с децата си, отколкото майките.

Това е факт, след като в страната бяха приети редица закони, възлагащи по-активно участие на бащите в живота на децата. Например отпускът по бащинство може да продължи 9 седмици, като 70% от средната заплата на бащата му се изплаща през това време.

Така Финландия се превърна в първата държава в света, в която бащите играят най-голяма роля в грижата за децата.

Финландците са и хората, които пият почти най-много кафе в света. Според Международната кафе асоциация всеки финландец консумира 26.5 килограма кафе годишно.

Така наречената пауза за кафе (kahvitauko) по време на работа или в училище е свято нещо за финландците и винаги трябва да има достатъчно време за нея. Според последните данни Финландия е на второ място по консумация на кафе в света.



Безплатно образование

Финландското образование изисква добро владеене на английски и финландски езици, което след това се доказва чрез полагане на международни изпити.

Образованието в държавните институции – както в училищата, така и в университетите, е безплатно за гражданите на ЕС, а образованието в тази страна се счита за едно от най-добрите в света.

Във Финландия философията на щастието е Sisu. Думата Sisu няма буквален еквивалент на останалите езици, но често се превежда като стоическа решителност, храброст и упоритост. Sisu е пълно спокойствие, жизнена енергия, сила и емоционален самоконтрол.

Тази концепция прераства в цяла философия и се превръща в особен начин на живот на жителите на страната през 20 век. Sisu във възпитанието на децата реализира идеята, че хлапето може да направи всичко.