Животът на Земята се е развивал на тласъци

https://blitz.bg/svyat/zhivotat-na-zemyata-se-e-razvival-na-tlasaci_news28261.html Blitz.bg

Животът на Земята се е развил за 3.5 млрд. години от една микроскопична клетка до гигантските секвои или сините китове, но съществените промени са станали в два доста кратки периода, свързани с геологическата еволюция на планетата, се посочва в изследване, публикувано в "Аналите на Американската академия на науките".

Изследването всъщност противоречи на най-разпространената хипотеза на биолозите, според която животът се е развил постепенно от едноклетъчни микроорганизми към сложни многоклетъчни. "Ние бяхме изненадани да наблюдаваме, че увеличаването на ръста почти изцяло е ставало в два определени времеви интервала", изтъква професорът от Техническия университет във Вирджиния и един от съавторите на изследването Мишел Ковалевски. "Освен това тези интервали са последвали две мащабни явления на повишаване на съдържанието на кислород в земната атмосфера", добавя ученият. "Наистина интересното е, че всеки от тези интервали отговаря на моменти от историята в живота на земята, отбелязани с еволюция в биологичното разнообразие", изтъква от своя страна Дженифър Стемпиън от екипа автори на изследването. "Първият е появата на еукариотната клетка, а вторият - развитието на многоклетъчния живот", уточнява тя. Еукариотите са последвали клетките, наречени прокариоти, които са първите форми на живот. Тези клетки са се размножавали чрез делене. Еукариотните клетки са много по-големи и развити - с наличие в ядрото на генетичен материал. В по-развития си вид те се размножавали по полов път и са се развивали, адаптирайки се към околната си среда. Така през първият милиард и половина години от историята на развитието на живота на Земята, документиран чрез фосилните останки, се намират само прости бактерии. Те са били изключително ограничени в способността си да растат, така че размерите на организмите не се променят до появата на по-сложните форми на живот преди около два милиарда години, обясняват учените. Преди всичко това обаче се е случило едно друго ключово явление. Преди повече от три милиарда години примитивните бактерии "са открили" фотосинтезата, която им позволила да използват слънчевата светлина и въглеродния двуокис, за да се хранят. Тези бактерии са се борили за оцеляване в океаните, които са били бедни на кислород, също както и атмосферата. Както и днешните растения, тези бактерии са отделяли при процеса на фотосинтезата кислород в океаните и после в атмосферата. Така освобождавания кислород е позволил да стане възможна еволюцията на по-сложните клетъчни структури и появата на еукариотите. За около 200 млн. години организмите преминават от микроскопични размери до размери на монета. "Това увеличение на размера и на сложността е довело до гео-биологичните взаимни въздействия, като на живота е била осигурена възможността да се развива в по-сложни форми", посочва Майкъл Ковалевски. Животът като проста клетка е съществувал в продължение на още един милиард години - допреди 540 млн. години, точно преди преминаването от прекамбрий в камбрий, когато отново има повишаване на количеството кислород в атмосферата. Тогава то е достигнало 10% от сегашното си съдържание. Според учените това второ увеличаване на концентрацията на кислород е било ключово за еволюцията на живите организми в много по-сложни многоклетъчни. /АФП
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай