На 18 февруари се навършват 152 години от обесването на Васил Левски. Той е идеолог и организатор на българската национална революция. Известен е като Апостола на свободата заради организирането и разработването на революционна мрежа за освобождаване на България от османско владичество.

На 6 февруари 1873 г. в околностите на София е изпълнена смъртната присъда на Апостола на свободата Васил Левски. Тогава в сила е Юлианския календар. След като в България е въведен Григорианския календар през 1916 г., отбелязваме смъртта на Левски 12 дни по-късно - на 18 февруари всяка година. 

Мястото на обесването му се намира в центъра на днешна София, където е издигнат негов паметник. Макар спор за датата - 18 или 19 е тази на кончината му, да не се води вече, институциите отбелязват официално датата 19 февруари.

Левски остава в сърцата на българите като най-чистият символ на саможертва и борба за свобода. Той мечтае за "чиста и свята република", в която всички хора, независимо от етнос и вяра, ще бъдат равни.

Неговите думи, идеи и подвиг продължават да вдъхновяват поколения българи.

Кой е Васил Левски?

Васил Левски е български революционер, идеолог и организатор на националноосвободителното движение срещу османското владичество. Той е основател на Вътрешната революционна организация (ВРО) и създател на стратегията за самостоятелна борба на българите за свобода, без външна помощ.

Ранни години и пътят към революцията

Левски е роден в бедно семейство в Карлово. Още от малък се отличава с любознателност и силен дух. Първоначално е обучаван от вуйчо си, архимандрит Василий, и дори приема монашеството под името Игнатий. Но скоро осъзнава, че съдбата му не е в църквата, а в борбата за освобождението на България.

През 1862 г. заминава за Сърбия, където се присъединява към Първата българска легия на Георги Раковски. Там получава военно обучение, а по-късно участва и във Втората българска легия (1867-1868 г.).

Създаването на Вътрешната революционна организация (ВРО)

След като осъзнава, че въоръжените чети, идващи отвън, нямат големи шансове за успех, Левски създава Вътрешната революционна организация (ВРО). Тя се основава на мрежа от комитети, действащи вътре в самата България, които трябва да подготвят народа за самостоятелно въстание.

През 1869 г. Левски обикаля българските земи и организира комитети в различни градове и села. Той вярва, че "Времето е в нас и ние сме във времето", и че народът трябва да се подготви сам за своето освобождение, а не да чака помощ от Русия или други велики сили.

Залавянето и процесът

През 1872 г. след провален обир на турската хазна в Арабаконак започва масово преследване на революционни дейци. Левски е предаден от Димитър Общи и заловен на 27 декември 1872 г. край Къкринското ханче.

След кратък съдебен процес в София той е осъден на смърт и обесен на 18 февруари 1873 г.

Мнозина се питат какво би казал Апостола, ако беше жив днес. 

Точно това попитахме изкуствения интелект и ето какво ни отговори той:

Какво би казал Левски днес? 

Българи, народе мой,

Преди повече от 150 години мечтаех за свободна, чиста и свята република. За народ, който живее в справедливост и единство, без тирани, без разделение!

Но днес… свободни ли сме? Свободни ли сме от страха, от корупцията, от безразличието? Живеем ли заедно като братя или сме разделени?

Знамето ни е трицветно, но нека сърцата ни бъдат едно. Не чакайте друг да направи България по-добра – вие сте нейните строители! Не с думи, а с дела се крепи родината!

Помнете: България няма да се оправи сама. Тя чака на вас!

А ти? Готов ли си да носиш отговорност за бъдещето на родината?

Watch on TikTok