Най-гладните черни дупки във Вселената изчерпват храната си

В новото проучване са анализирани данни от наблюдения на 1,3 милиона галактики и 8000 активни свръхмасивни черни дупки

https://blitz.bg/tehnologii/nay-gladnite-cherni-dupki-vav-vselenata-izcherpvat-hranata-si_news1145307.html Blitz.bg

Години наред астрономите се чудят защо най-големите черни дупки във Вселената са се разраснали много по-бавно през последните 10 милиарда години. Ново проучване предлага решение на тази мистерия: черните дупки изчерпват междузвездния газ, който да ги захранва, пише "Фокус".

Свръхмасивните черни дупки, които се намират в центровете на галактиките, имат огромен апетит. С огромната си гравитация, тези черни дупки консумират огромни количества междузвезден газ, когато са активни. Именно този неудържим апетит е позволил на свръхмасивните черни дупки да растат огромно, достигайки маси милиони и дори милиарди пъти по-големи от тази на Слънцето.

Бързият растеж на свръхмасивните черни дупки се е случил през първите няколко милиарда години след Големия взрив. Въпреки това, преди приблизително 10 милиарда години растежът на свръхмасивните черни дупки се е забавил.

Учените отдавна се чудят защо се случва това: дали просто има по-малко черни дупки, поглъщащи материя, или някаква външна сила забавя растежа им?

Изучаването на растежа на черните дупки е от решаващо значение за разбирането на еволюцията на галактиките и образуването на нови звезди, тъй като свръхмасивните черни дупки и техните галактики еволюират заедно. Размерът на свръхмасивните черни дупки е свързан и с общата маса на звездите в галактиката.

Авторите на новото проучване анализираха данни от наблюдения на 1,3 милиона галактики и 8000 активни свръхмасивни черни дупки, които излъчват рентгенови лъчи, за да определят защо темповете на растеж на черните дупки са намалели рязко.

Астрономите са проверили три основни идеи. Например, черните дупки в съвременната вселена консумират ли по-малко материя? Или те просто са по-малки и следователно по-малко ненаситни от своите предшественици в ранната вселена? Или като цяло е имало по-малко активно растящи черни дупки?

Учените са стигнали до заключението, че черните дупки са забавили растежа и абсорбцията на материя, защото количеството междузвезден газ, което могат да консумират, е намаляло отпреди приблизително 10 милиарда години.

Този спад в растежа на черните дупки е значителен. Учените смятат, че темповете на растеж на черните дупки са се забавили приблизително 22 пъти за милиарди години, защото те са започнали да изчерпват храната си.

Това проучване допълнително потвърждава, че ерата на бърз растеж на свръхмасивните черни дупки отдавна е приключила.

Учените казват, че не очакват да открият много свръхмасивни черни дупки, които да растат значително по-големи в бъдеще. Учените смятат, че периодът на интензивно абсорбиране на материя от черните дупки и следователно периодът на бърз растеж е приключил преди приблизително 7 милиарда години.

Превод и редакция: БЛИЦ

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай