Повечето производители на графични карти очакват спад на доставките с 10-20% през второто тримесечие на годината, заради високото ниво на складови запаси в каналите за продажба и значително намалялото търсене.
Възобновяване на ръста е възможно не по-рано от юни, според източници от индустрията. Лидерите на пазара – Nvidia и AMD – засега успяват да устоят на негативната тенденция. Доставките на двете компании са стабилни, въпреки вялото търсене от страна на РС бизнеса.
Очаква се резултатите на Nvidia за тримесечието да превишат прогнозите, благодарение на ръста в професионалния сегмент. AMD отчете ръст на продажбите и намаление на загубите през първото тримесечие. Прогнозата е, че компанията ще постигне добър резултат и през второто тримесечие.
Продажбите на графични ускорители от серията Radeon R9 и R7 се движат във възходяща тенденция в последните 6 месеца. Това, както и ръстът в продажбите на решения от среден и висок ценови клас, ще помогне на AMD окончателно да приключи със загубите и да завърши текущото тримесечие с чиста печалба.
В същото време обаче при други производители, вкл. Elitegroup Computer Systems (ECS), XFX и Hightech Information System (HIS), се наблюдава спад на доставките, на фона на снижено търсене на самостоятелни графични карти. Някои от тези компании са изправени пред дилема дали да продължат участието си на пазара или да се оттеглят.
Подобна перспектива все още не застрашава играчи като Asus и Gigabyte, които през миналата година пуснаха съответно 5 и 3,8 млн. графични карти. Но сезонният спад в търсенето не ги подмина – продажбите на Gigabyte през второто тримесечие ще паднат до 700 хиляди броя, докато през първото бяха на ниво от 1 милион броя.
TechNews.bg
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.