ВМФ на Русия и предприятия от отбранителната промишленост разглеждат възможността за инсталиране на всички големи кораби на ядрени енергетични установки, съобщи Лента.ру. Решението е взето във връзка с курса за замяна на вноса на силови агрегати за флота.
„Става дума за замяна на цяла редица от унифицирани установки за надводни кораби 1-2 ранг с водоизместимост от 4 (фрегата) до 80 и повече тона (авионосец), мощност условно от 40 до 200 мегавата. Двигателите от тези типоразмери ние ги имаме или се разработват” – казал източник на изданието.

Според експерта, щетите, нанесени от прекъсване на икономическите връзки с Украйна, където СССР с десетилетия развивал производството на газотурбинни двигатели за ВМФ, е трудно да бъдат възмездени за кратко време. „Корабите трябва да ги строим още сега, с отчитане на стареенето на съветските кораби нямаме време да чакаме. Нямаме право при планиране на строителството да разчитаме на скорошно възстановяване на отношенията с Украйна. В тези условия разработката на нови атомни установки е начин да се застраховаме като минимум” – добавил източникът.

Корабите от 3-4 ранг - корвети, патрулни и малки ракетни кораби – могат да бъдат снабдени с дизелови двигатели, чието производство е уредено в Русия. Тези мотори могат да бъдат използвани на големите кораби като спомагателни силови установки.

Сега ядрени силови установки се използват на тежките крайцери, ледоразбивачите и атомните подводници. Очаква се перспективният авионосец „Шторм” и ескадреният миноносец за далечната океанска зона (разрушител) „Лидер” да получат енергетична установка с реактор от ново поколение РИТМ-200. Същият силов агрегат се инсталира на перспективните ледоразбивачи от проекта 22220. Първият кораб от серията („Арктика”) е спуснат на вода през юни.

Превод и редакция: БЛИЦ