Според стартиращата компания JikoPower, базирана в Университета във Вашингтон, приблизително 80% от кенийците имат мобилен телефон, но само 20% на сто от тях имат електричество. В някои случаи, това означава, че хората от отдалечените райони трябва да изминават дълги разстояния, за да използва платени зарядни станции. JikoPower има за цел да използва енергията на огъня за готвене, чрез своя термоелектрически генератор Spark.

Подобно на други термоелектрически уреди, устройството изработено от самолетна алуминиева сплав има плосък модул, който генерира ток, когато има значителна температурна разлика между двете му страни.

Spark използва подобна на фланец метална сонда, която стърчи от едната страна. Тази сонда се поставя между пламъците на огъня готвене и дъното на тенджерата. Когато огънят загрява сондата, топлина стига под термоелектрическия модул и затопля неговата долна страна, като резервоар с вода, намиращ се над модула запазва горната страна сравнително студена. Получената температурна разлика, дори ако водата в резервоара заври, е достатъчна за генериране на електричество с мощност от 2 до 5 вата.

Потребителя просто включва своя телефон или друго устройство в Spark и според JikoPower, прототипите, които наскоро са били тествани в Кения и Уганда могат да заредят напълно телефон в рамките на два часа. Компанията заявява, че крайният продукт, готов за пазара, трябва да бъде два пъти по-бърз.

Освен спестяването на време и усилие, необходими за стигане до зарядните станции, Spark предлага и някои други ползи. Вместо да плащат, за да използва тези отдалечени станции за зареждане, потребителите могат да печелят пари зареждайки устройствата на членове на тяхната общност. Освен това, Spark позволява използването и зареждането на захранвана с батерия LED светлина, вместо на телефон, деца могат да напишат домашното си вечерта, без да използват замърсяваща околната среда газова лампа.

Разбира се, потребителите могат също да останат по-дълго свързани със света и да провеждат по-често телефонни обаждания.

”Нашият план е да продаваме устройството на хора в развиващите се страни, като Кения, чрез съществуващи мрежи за дистрибуция”, казва вицепрезидента на JikoPower Марин Уайли. „Ние сме заинтересовани да работим с неправителствени организации или организации за безвъзмездна помощ, които да помагат, субсидират / разпространяват JikoPower Spark в райони, където хората имат значително по-малки възможности.”

Това не е първият път, когато се използва този вид технология. RTI International разработи термоелектрическа готварска печка за употреба в развиващите се страни, която е подобна на ориентираната за къмпинг печка BioLite.

Източник: Монитор