Ястията на трапезата за Бъдни вечер трябва да са точно определен брой: седем, колкото са дните от седмицата, девет, колкото са месеците на бременността, или дванадесет, колкото са месеците в годината.

Трапезата трябва да е отрупана с всичко, което се произвежда в домакинството: варено жито, варен фасул, сърми, пълнени чушки с боб (или ориз), ошав, туршии, лук, чесън, мед и орехи, вино. В различни  краища правят също тиквеник или зелник.

Традиция за Бъдни вечер е и да се меси обреден хляб, наречен "Боговица", в който има паричка.

Ето няколко изпитани рецепти:

Пита Боговица

Продукти
1 кг. брашно
15 гр. мая
1 с.л. захар
1 с.л. сол
40 мл.олио
хладка вода
1 монета

Приготвяне
Маята се размесва с топла водичка. Сипва се захарта, солта и малко брашно, за да се получи кашичка. Разбърква се и се оставя да втаса на топло място. 

Брашното се пресява и в средата се прави кладенче, в което се слага кашичката. Сипва се хладка вода и се замесва тесто. В края на месенето ръцете се потапят в олио и питката се премесва още веднъж. Слага се паричката.

Питката се премества в намазнена и набрашнена тава. Оставя се да втаса и се пече в умерено загрята фурна.

Източник: lesnovkusno.com


Боговица от Биляна

Продукти
суха мая - 1 пакетче
брашно - 1 кг
сода - 1 ч. л.
захар - 1 щипка сол - 1 щипка
олио - 2 с. л.
вода - 1 ч. ч. хладка
олио - за намазване на тавата 

Приготвяне
В хладка вода се разтваря маята. Брашното се пресява и към него се слагат содата, захарта и солта. Прави се кладенче и в него се изливат водата с мая и олиото. Замесва се меко тесто, покрива се с кърпа и се оставя да втаса на топло. След това се примесва и втасва отново.

Тавата в което е за печене се намазва с олио. Тестото се примесва отново и от него се отделя малко за направата на украса. Другото тесто се разстила в тавата, като в него се скрива парата. Прави се украса и се покрива отново с кърпа да втаса.

Пече се на 220 градуса за около 30минути в предварително загрята фурна. Когато Боговицата е готова се намазва със смес от олио с малко хладка вода и се покрива да си обиколи нивата. 

Източник: gotvach.bg  


Пита с паричка

Продукти
500 гр брашно + за омесване
1/2 кубче прясна мая
250-300 мл вода
2 ч.л сол
1 ч.л захар
2 с.л олио
1 с.л оцет

Приготвяне

В чаша слагаме захарта и натрошената мая, добавяме 100 мл леко затоплена вода. Оставяме да шупне 20 минути.

Брашното пресяваме три пъти в дълбок съд, в средата правим кладенче и изсипваме олиото, солта, оцета и останалата вода (също леко топла). Разбъркваме добре и доомесваме, добавяйки още брашно. Тестото трябва да се получи леко лепнещо, оформяме го като топка в купата, намазваме го с олио, и покриваме купата с кърпа. Така оставяме да втаса около час в топла стая.

След като увеличи обема си, омесваме още веднъж тестото, оформяме го под формата на питка, като в средата слагаме увита добре във фолио паричка. Откъсваме и едно парче тесто за фигурките ("изобразяващи кръстове, узрели класове, рало, орач, животни или плодове - символи за благополучие и плодородие" ), оформяме ги и слагаме питката в кръгла тавичка, която сме намазнили и набрашнили предварително. Печем в предварително затоплена на 180 градуса фурна, след изпичане я завиваме в кърпа. 

Ако искате да има бляскав вид, можете да я намажете с разтворена във вода захар и да я поръсите със сусам (все пак имайте предвид, че така питката сладни). Популярно е и намазването с жълтък или цяло яйце, разбито с малко олио.

Източник: hera.bg