"Бизнес инсайдър": Войната в Украйна показа критична слабост на Запада
Според анализатора Барос способността да се издържи на продължителна война „наистина става ключова“
Руската инвазия в Украйна показа на Запада колко важно е количеството на оръжията, а не само тяхното качество, пише Business Insider.
Авторът на публикацията отбелязва, че през последните десетилетия Западът се фокусира върху подобряването на качеството на своята военна техника, без да създава значителни запаси от оръжие. Но се оказва, че количеството е също толкова важно.
„Ние просто не сме натрупали оръжия за този вид дългосрочен конфликт по начина, по който, честно казано, направиха Русия и Китай“, казва военния експерт и пенсиониран генерал от австралийската армия Мик Райън. Резултатът, казва той, е, че Западът се оказа неподготвен за широкомащабна война.
Анализаторът от Института за изследване на войната Джордж Барос отбелязва, че по време на Студената война Съединените щати са осъзнали, че не могат да си позволят същия брой танкове като СССР, и затова са разчитали на „по-технологично сложни неща“.
Именно в тази концепция е създаден например танкът Abrams: тежка броня и висока огнева мощ вместо голямо количество. И след края на Студената война Западът започна да намалява дори тези резерви, намалявайки и военната индустрия. Западната стратегия се оказа оправдана във военни конфликти срещу слаб враг, които освен това не се проточват дълго.
"Всичко се заключава в това, че няма да се проточи с месеци и години", казва Майкъл О'Ханлън, старши научен сътрудник и директор на изследванията в програмата за външна политика в института Брукингс.
Русия обаче показа в Украйна не само готовността си да има тежки загуби, за да продължи битката, но и способността си да продължи битката след тези загуби. Според Барос способността да се издържи на продължителна война „наистина става ключова“ и на ситуацията във войната започва да влияе не качеството на оръжията, а тяхното количество, дори ако тези оръжия не са толкова добри.
Анализаторът отбелязва, че Западът не може да разчита само на скъпи неща, освен ако те не му осигурят бърза победа. Ако битката не бъде спечелена незабавно, фактори като способността да се издържа на загуби ще започнат да влияят.
„Ако не победите решително руснаците в началото на войната, ще изгорите всичките си ракети ATACMS и HIMARS и артилерийски боеприпаси“, казва Барос.
Анализаторите отбелязват, че освен скъпи и сложни системи, Западът се нуждае от големи количества „обикновени работни коне“. И това всъщност не е лоша, а добра новина, казват те.
„Ето защо страна като Русия, с доста посредствен БВП, всъщност може да се справи по-добре от нас в някои от тези области, само защото ги приоритизира“, казва Майкъл О'Хенлон, старши сътрудник и директор на програмната външна политика на Института Брукингс.
Превод и редакция: БЛИЦ
Последвайте ни
4 Коментара: